23. aprill 2000 kell 22:00

Kas tulete toime Euroopa Liidu nõuete täitmisega?

Tellisin konsultandid, et nad annaks nõu, mida teha. Need leidsid, et oleme üks ökonoomsemaid lihatööstusi Eestis üldse ? majandusnäitajad on täitsa normis. Mis puutub euronõuetesse, siis nädal tagasi käis siin riiklik veterinaarkontroll ning leidis muidugi ka puudusi. Nii et tööd on veel palju teha, aga ise arvan, et suudame oma tööstuse neile vastavaks viia küll ? tööstus on kapitaalselt remonditud, arvuti- ja peagi ka internetiühendus olemas, ümbrus on asfalteeritud, haljastusprojekt tellitud. Kui ikka toodangut müüa saame, siis investeeringutega probleeme ei teki. Seni oleme kasudega kaubelnud. Tootmismahtu suurendanud pole, küll oleme välja läinud kvaliteedi parandamisele ja sortimendi uuendamisele. Töötajaid tuleb vist varsti juurde võtta.

Muidugi oleks hea, kui euroliidult raha tuleks, kuid ma olen nii palju realist, et ma ei usu, et seda meile antakse.

Euronõuded on tegelikult ELi turu kaitseks ? ega meid sinna eriti keegi oota küll. Olen käinud Saksamaal, Taanis, Rootsis ja mujal ning võin öelda, et meie ettevõtted ei jää sealsest tasemest maha. Tööstustel, väiksematest Rakvereni välja, on nõuetega tõsiseid probleeme. Veterinaaramet on pannud meie ette kolme aasta programmi, mille järgi tuleb esitada tunnustamiseks oma projektid. Iga nõude täitmine on kulukas mõnekümnest tuhandest kroonist kümnetesse miljonitesse ulatuvate investeeringuteni välja.

Meie tööstuse eurotasemele viimiseks ? tahame seejuures jääda klassikaliseks väikeettevõtteks, 7,5 tonni toodangut nädalas ? on tarvis 3,5?4 miljonit kolme aasta jooksul. Suudame selle programmi napilt täita, pooleks laenurahaga. Alustasime tööga juba 1,5?2 aastat tagasi.

Euronõuete täitmiseks tuleb päris palju investeeringuid teha. Jõudumööda käib töö ses suunas pidevalt ning meil on päris palju juba tehtud ka. Euroliidust pidi abi tulema, aga ega selle peale eriti lootma jääda saa ning nagu on selgunud, ei tulegi seda abi tänavu.

Nõuded on küllalt ranged, aga eks need ole rohkem liidu siseturu kaitseks mõeldudki. Ja ega ELi sees tööstused nii korras polegi, nagu meid tahetakse uskuma panna. Aga eks piimatööstusi ole meil palju. Olen seda meelt, et Saaremaale peab tööstus jääma, muidu kaob Saaremaalt ka põllumajandus ära. Peame oma tööstust veidi kokku tõmbama ? kaks piimatööstust on saare jaoks palju. Suve kõrgperioodil sügaval vene ajal oli 230 tonni piima päevas, nüüd on vaid veidi üle 100, talvel aga napilt 50. Valjalast tuleb juustutööstus linna tuua, seetõttu on vaja nähtavasti mõni töökoht koondada. Valjalas on päris korralik tööstus ja seda saab muul otstarbel kasutada.

Hetkel kuum