Ülo Toomsalu • 26. aprill 2000 kell 6:28

Tartu advokaadid keelduvad kohtus tasuta esinemast

Tartu kohtutes jääb ridamisi ära istungeid, sest advokaadid ei nõustu olema riigi määratud kaitsjaks, kui riik pole selle töö eest kuude kaupa maksnud, kirjutab Postimees.

Riik on advokaatidele eilehommikuse seisuga määratud kaitsjana töötamise eest võlgu 713 000 krooni.

Tartu maakohtus jäi kohtuesimees Madis Kägu kinnitusel ära seitsme kohtualusega kohtuistung, kus pidi kohtu ette astuma ka neli praegu vahi all olevat süüdistatavat. Samamoodi lükkus edasi kohtuistung viie kohtualusega, mille puhuks oli vanglast kohtumajja konvoeeritud neli kohtualust.

'Advokaadid pole nõus olema määratud kaitsjaiks, sest riigilt selle töö eest raha ei tule,' ütles Kägu.

Eile jäi ka riigikohtus ära kaks istungit ning Tartu ringkonnakohtus lükkus edasi mitme kriminaalasja arutamine. Riigikohus avaldas eile pärastlõunal pressiteates muret, et kui advokaatide puudumise tõttu jäävad istungid ära pikemat aega, võib see halvata kogu riigi kohtusüsteemi toimimise.

Eelmisel nädalal hakkasid Tartu maakohtusse järgemööda saabuma kirjad Tartu advokaadibüroodest, kus teatati, et sellest nädalast büroo advokaadid enam määratud kaitsjana kohtusaalis ei tööta.

Eesti Advokatuuri juhatuse peasekretäri Rein Kiviloo sõnul napib riigieelarves raha, mida riik maksab advokaatidele, kes kaitsjaks määratakse. Põhiseaduse järgi on kaitsja osavõtt kriminaalprotsessist kohustuslik.

Justiitsministeeriumi finantsist Aino Tomberg ütles, et osaliselt on advokaatide pahameele põhjuseks riigikassa nõue, et esimeses kvartalis tohib riik välja maksta proportsionaalselt väikseima osa riigieelarvest, 25 protsendi asemel kõigest 19,5. 'Mais üritame võla likvideerida, kuid sõltub sellest, kuidas riigikassasse raha tuleb,' lubas Tomberg.

Hetkel kuum