Madli Zobel • 4. mai 2000 kell 9:51

Enamik eestlastest reisib välismaal iseseisvalt

Eestimaalaste kevadise turismikulutuste uuringu kohaselt käis 13% turistidest välismaal reisipaketiga ning 16% kasutas üksikuid reisibüroo teenuseid. Iseseisvalt korraldati 70% reisidest.

Sihtkohtade lõikes reisis ilma reisifirma vahenduseta 90% SRÜ ja Balti riikides käinutest ja 78% Soomes käinutest. Samas ülejäänud Euroopa riikidesse reisinutest kasutas 2/3 reisipaketti.

Maret Kaseväli Turismiameti uuringute osakonnast sõnas, et reiside korraldusel on Eestis proportsioonid samad kui lääneriikides - enamus reise tehakse iseseisvalt ning reisibüroode abi kasutatakse vaid kolmandikul reisidest.

Uuringu kohaselt käis 78% reisijatest välismaal ööbimisega reisil, kusjuures Tallinnast oli pärit 41% välismaal käinutest ning ülejäänud reisijatest tulid 18% maakonnakeskustest, 34% muudest Eesti linnadest ning 7% asulatest ja küladest, teatas Turismiameti uuringute osakonna juhataja Piret Kallas.

Keskmiselt kulutas turist välisreisile 4360 krooni, ühepäevakülastaja 670 krooni, kusjuures ärituristi keskmine kulu oli 5640 krooni, puhketuristil 5600 krooni ning tuttavate ja sugulaste külastajal 2090 krooni.

Tööreisid moodustasid 36%, tuttavate ja sugulaste külastused 33% ja puhkusereisid 24% kõikidest ööbimisega reisidest välismaale, kusjuures puhkusereiside ning tuttavate ja sugulaste külastuste osatähtsus on võrreldes ülemöödunud aastaga kasvanud.

Turistid viibisid välismaal keskmiselt 8 ööd, lühimad reisid olid Lätti, Leetu. Ligikaudu 80% reisidest tehaksegi naaberriikidesse, kuid Skandinaavia reisid keskmiselt kolm korda pikemad. Kaugematesse kui Euroopa liidu riikidesse või naabermaadesse on vaid 5%.

Märtsi algul intervjueeriti Eesti elanike turismikulutuste uuringu I etapi raames Eesti suuremates piiripunktides 688 välisreisilt saabuvat eestimaalast, et selgitada välja nende välisreisi sihtkoht, kestus, eesmärk ja reisil tehtud kulutused. Küsitluse II etapp on planeeritud korraldada juulis.

Eesti elanike turismikulutuste uuring viidi esmakordselt läbi 1999.a. ning selle tulemusi kasutab Eesti Pank turismiteenuste impordi arvutamiseks Eesti maksebilansis. 1999.a. registreeris Piirivalveamet 1,78 mln Eesti elanike piiriületust. Aasta kokkuvõttes kulutasid Eesti elanikud ilma transpordipiletite maksumuseta välisreisidele 3,16 miljardit krooni ilma transpordipiletite maksumuseta.

Hetkel kuum