Ülo Toomsalu • 9. mai 2000 kell 5:58

Tervisekaitsjad trahvivad arestitud laeva rentnikku

Tervisekaitsetalitus kavatseb teha Paljassaare sadamas arestitud Vene traaleri rentnikule Vassili Trofimovile trahvi, sest ta pole täitnud ebasanitaarsetes oludes elavate madruste kohta käivat ettekirjutust, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Tegime ettekirjutuse, et laeva Seagull antisanitaarsuse tõttu tuleb laeva meeskond kuni laeva korrastamiseni hotelli majutada, kuid tegelikult elab kogu meeskond rahulikult ja rõõmsalt laeval edasi,' ütles sanitaarkarantiinitalituse juhataja Anne Holstein. Tema sõnul on see nende praktikas esmakordne, et välisriigi laev on nii must ja räpane.'

Holsteini sõnul määrab tervisekaitsetalitus Eesti firma Majak EVT juhatajale Vassili Trofimovile tõenäoliselt 10 000 krooni suuruse trahvi.

Tervisekaitsetalituse hinnangul võib laeva meeskond kergesti nakkushaigustesse haigestuda, sest laeval sibavad prussakad, meeskonnaliikmetel puuduvad sööginõud, voodipesu, pesemis- ja koristamisvahendid ning tualettpaber.

'Algul mõtlesime kaasata laevameeskonna laevalt äratoomiseks ka politsei, kuid kuna laev on võõrriigi territoorium, puudub meil selleks voli,' ütles Holstein.

Seagulli meeskond on enam kui üheksa kuud pidanud läbi ajama palgata ning laeva toiduvarud on lõpukorral. Praegu ostab meeskond toitu isiklikest säästudest.

Eesti Veetransporditöötajate Ametiühingu esimees Ilja Donov lausus, et kokku on laeva omanik, Vene firma Polar Sea ning Vassili Trofimov Seagulli meremeestele võlgu 200 000 USA dollarit ehk 3,4 miljonit krooni. 'Imelik küll, kuid kollektiivlepingust selgub, et Trofimov on kogu raha maksmise kohustuse endale võtnud, ehkki ta ise on meremeestele võlgu ainult 28 000 dollarit,' märkis Donov.

Tema sõnul tuleb lähipäevil laeva inspekteerima Rahvusvahelise Transporditöötajate Föderatsiooni esindaja Riiast ning siis otsustatakse, kas esitada Trofimovi vastu hagi, et too laeva meeskonnale raha ära maksaks.

Hetkel kuum