Sulev Oll • 10. mai 2000 kell 12:04

Äripäev: Keskpanga presidendi kandidaadiga ei tohi venitada

Äripäeva arvates peab homme pärastlõunal kokku tulev Eesti Panga nõukogu viivitamatult välja valima keskpanga presidendi kandidaadi, otsusega venitamine heidaks Eestile varju muu maailma silmis. Tehnikaülikooli professori Vello Venseli loobumisest on möödunud piisavalt aega, et leida uus kandidaat, ent keskpanga nõukogu esimees Mart Sõrg räägib ikka veel sellest, kuidas nõukogu kaalub nelja-viit kandidaati.

Sõrg ei nimeta seejuures ühtki nime, nõukogu teised liikmed aga küll. See avab taas tee spekulatsioonidele - Eesti Panga võimuorgan ei taha kuidagi õppida iseoma vigadest. Loomulikult tuleb iga potentsiaalset kandidaati kaaluda mitme kaaluga, et kandidaadi ülesseadja ei jääks hiljem rumalasse olukorda - Eesti elu näitab, et polegi nii lihtne leida inimest, kes mõnd luukeret kapinurgas ei peidaks. Võimalik, et nõukogu eesmärk on seada kandidaadiks üles keegi nõukogust või nõukogu liikmete lähisõpruskonnast. Jüri Sepp, Hindrek Meri, Erik Terk, Ants Järvesaar, Mart Sõrg, Kalev Kukk.

Äripäev ei toeta ühtki nimetatut pangajuhina. Ükskõik, kes neist ka keskpanga etteotsa saaks, võib pärast seda alati nõukogule teha etteheiteid stiilis 'vanad sõbrad'. Arvamust, et uus panga president tuleb kitsast ringist, kinnitab see, kuidas on Eesti Panga nõukogu ümber käinud inimestega, kes sobiksid keskpanga presidendi kohale kõige paremini - Maailmapanga analüütiku Ardo Hanssoni ja praegu presidendi kohuseid täitva Peter Lõhmusega. Hanssonile, samuti ka Lõhmusele, keegi ametlikku ettepanekut presidendivalimiste n-ö esimeses voorus kandideerimiseks ei teinudki.

Hetkel kuum