10. mai 2000 kell 22:00

Kes oleks kõige sobivam inimene Eesti Panga juhiks?

Täna koguneb Eesti Panga nõukogu, et arutada, kellest võiks saada järgmine keskpanga president.

Et mitte päris vastamata jätta, nimetaksin ma Ardo Hanssonit. Ülejäänud nimede ümber diskuteeriks aga siis, kui uus keskpanga juht juba valitud on. Tõsi, ega jalaga segada kandidaate vist ei ole (Äripäev Online).

Peter Lõhmus. Tal on olemas nii haridus, keeleoskus ja kogemus kui ka vajalikud isikuomadused. Ma ei näe, et sobiv kandidaat võiks tulla väljastpoolt Eesti Panka.

Väljast tulnud inimeste puhul on probleeme, näiteks võimalik seotus mõne kommertspangaga, mis kahtlemata on tugev vastuargument. Ega neid inimesi, kes oskavad ühendada makroökonoomika ja praktika, eriti palju Eestis ei ole.

Panganõukogu peaks oma tuttavate otsimise asemel hakkama otsima sellele ametikohale mõnda asjatundjat. Ei usu, et Eestis on sobilikke kandidaate vähe, neid otsitakse lihtsalt liiga kitsast ringist.

Hea kandidaat on Mart Opmann, kellel on vajalikud makromajanduslikud ja pangandusalased teadmised ning juhtimiskogemus. Vello Venselil olid ka vajalikud teadmised ja ei ole mingit kahtlust, et ta tunneb Vahur Kraftist paremini majandust, aga tal puudus sellise konkreetse asja, nagu keskpank, juhtimiskogemus.

Praegu jääb mulje, et Reformierakond ja Isamaa otsivad ilmtingimata oma meest Eesti Panga etteotsa. Tegelikult peaks keskpanga president olema poliitiliselt sõltumatu. Näiteks Opmann ei ole praegusel hetkel seotud ei koalitsiooni ega opositsiooniga, sest Koonderakond on surnud erakond ja Koonderakonna liikmeid võib kõiki vabadeks meesteks pidada.

Vahur Kraft oleks võinud jätkata. Tegelikult oli panganõukogul valida kahe võrdväärse kandidaadi vahel. Kui Vello Vensel ütles ootamatult ei, siis oleks pidanud kaaluma teise kandidaadi nimetamist.

Kraft on tugev administraator. Ma isiklikult hindan kõrgelt Ardo Hanssoni makroökonoomilisi teadmisi ja rahvusvahelist haaret, aga ta on ise ka öelnud, et ta on administratiivse tööga vähe tegelenud, mis on tema jaoks natukene tundmatu maa. Kui aga Hansson nõustub kandideerima, siis ma arvan, et tal on kõige paremad võimalused saada valituks. Milliseks kujuneb aga tema administratiivne tegevus Eesti Panga kui organisatsiooni juhtimisel ? selle kohta ma ei riskiks hinnangut anda.

Üks mees on aga üldse tagaplaanile jäänud, ja see on Madis Üürike.

Hetkel kuum