Andres Kärssin • 11. mai 2000 kell 12:17

Soros näeb Eestile euroliidus suure majandushüppe võimalusi

Mõjukas rahvusvaheline finantsist George Soros prognoosib Eestile Euroopa Liiduga (EL)ühinedes suurt majanduskasvu.

'Arvan, et Eesti on kümne aasta jookul teinud läbi tähelepanuväärse progressi avatud ühiskonna suunas ning on kõlblik olema EL liige,' ütles Eesti visiidil olev Soros täna ajakirjanikele.

Sorose sõnul on Eesti kiireks ühinemiseks ELiga nii poliitilised ja majanduslikud õigustused. 'Liikmestaatus annaks Eestile juurde poliitilist stabiilsust,samuti oleks Eesti osa suurest majandusüksusest,' märkis ta.

Soros lausus, et oma majanduse avamisel kannatavad küll selle ebaefektiivsed osad, kuid Eesti madalama elustandardi ning odava ja kvalifitseeritud tööjõu abil saab siia meelitada väliskapitali. 'Teil on väga hea võimalus kiireks majandustõusuks,' lisas ta.

'Lähim võrdlus oleks Iirimaa, mis enne ELiga liikumist oli väga vaene maa,' selgitas Soros Eesti perspektiive.

Eesti suurima naaberriigi Venemaa liikumine avatud ühiskonna suunas on Sorose hinnangul hetkel küsitav. 'Venemaa areneb pigem röövkapitalismi suunas,' lausus ta.'Sealsed inimesed on ääretult rahulolematud ning soovivad rohkem autoritaarset valitsust, mis tähendaks poliitiliselt tagasipöördumist selle juurde, mis oli varem. Loodan, et seda ei juhtu,' ütles Soros.

Hetkel kuum