12. mai 2000 kell 10:55

Äripäev: Varjusurmas börsi reanimeerib IT-süst

Äripäev teeb ettepaneku esmaspäevase lehe juhtkirjas võimaldada investorile ligipääs otse börsile - näiteks interneti vahendusel.

Meie börs ei saa jalgu alla enne, kui on kaotatud väikeinvestorit diskrimineerivad tingimused. Ega talsegi enne tõusma hakka. Peab olema oma raha peale vihane, et osta aktsiaid paarikümne kaupa, kuigi väikeinvestor meeleldi nii toimiks. Jääb arusaamatuks elektroonilise registri pidamise otstarbekus, kui mõnekümne tehingu vormistamiseks kulub kolm pangapäeva - nagu lapataks aktsiaid näppude vahel. Äripäev on teadlik, et raha ülekandmisega on pankadel lubatud viivitada kaks pangapäeva, see tähendab T+2. Kuid pangasisese ülekande korral laekub raha tunni-paari pärast. Et üldjuhul on krooni- ja väärtpaberikonto ühes pangas, saaks esimese sammuna tehinguid märkimisväärselt kiirendada.

Otsus on ka see, et mitte midagi ette võtta: lasta börsil vaikselt tiksuda 1000, 2000... Aga täna on IT areng avanud märksa paremad - kiiremad, odavamad, hästi ligipääsetavad - võimalused. Miks me neid ei kasuta? Investorid pöörduksid (välisriikidest) tagasi, käibed kasvaksid, hinnad tõuseksid, raha teeks raha.

Tervikuna saab juhtkirja lugeda Äripäeva esmaspäeval ilmuvas numbris.

Hetkel kuum