17. mai 2000 kell 13:24

Äriregister WAP-telefonile null krooniga

Homme avalikkusele tutvustatav äriregistri info WAP-mobiiltelefoniga kättesaadavaks tegemine ei läinud riigile midagi maksma, sest see töö oli osa registri arenduskoostööst arvutifirmaga Reaalsüsteemid.

Äriregistri andmebaasi WAPi toetavaks muutnud Reaalsüsteemide tegevdirektori Tiit Vapperi kinnitusel kulus neil töö tegemiseks kolm päeva. Äriregister on ainuke riigi põhiregister, mis on nii kõrgel tehnilisel tasemel. Sellest tulenevalt oli lihtne seda WAP-keelde ehk WMLi ümber panna, rääkis Vapper.

Homsest Äripäeva siderubriigist selgub, et WAPil põhinev äriregistri infosüsteem juba toimib. Registrist saab otsida ärinime ja registrikoodi alusel. Vastuses kuvatakse lisaks küsitule ka firma staatus (registrisse kantud või kustutatud), registri piirkond, osa- või aktsiakapital, asukoht ja esmakande aeg.

Sisuliselt ei erine WAP-telefoniga saadav info äriregistri interneti kodulehele üles riputatud andmetest. Tegemist on sama andmebaasi erinevate väljunditega. Kuna äriregistri info toimib reaalajas, siis on näiteks Tartus või Rakveres kohtuniku poolt kinnitatud registri kanne koheselt ka nii internetis kui WAP-telefoni ekraanil näha. Registris firmanimede seas otsingut tehes võib sisestada ka näiteks ainult osa nimest, sel juhul kuvatakse vastuseks kõik selle osaga firmanimed.

Tulevikus on plaanis avada ligipääs WAPi teel ka täiendavatele andmetele, nagu firma juhatuse ja nõukogu liikmed, osanikud, põhikirja kinnitamine ja muutmine, ettevõtte bilanss, kasumiaruanne jms.

Tiit Vapperi kinnitusel rakendatakse kõik muudatused ja täiendused, lisa- või uued versioonid, mis äriregistri infosüsteemi päringuprotseduuridena avaliku teenusena tulevikus luuakse, koheselt ka WAP-keskkonnas.

Homme kirjutavad töö tellinud justiitsministeeriumi ja teostanud ASi Reaalsüsteemid esindajad alla registri WAP-väljundi üleandmise lepingule.

Hetkel kuum