18. mai 2000 kell 22:00

Kas põllumeeste hoiu-laenuühistutel on tulevikku?

Kindlasti. Ja Tartus hakkame me ka aktiivselt tegutsema liidu juures sellega, et teha hoiu-laenuühistu. Kindlasti on maainimestel sellest kasu. Ja minu meelest on põhiline just see, et kui läheb maamees näiteks pangast laenu võtma, siis on need garantiinõuded küllaltki suured, aga HLÜs, kus ta ise on liige, on tal võimalik väiksemate garantiide eest seda laenu saada. Ühistu on kompaktsem, inimesed tunnevad üksteist ja usaldus peaks suurem olema.

Ei tasu tõsiselt võtta väiteid, et ühel hetkel on esimees koos rahaga kadunud. Meil on ju näiteid küllalt, kus panga juhid on raha tasku pannud ja panga põhja lasknud.

Teeme ühistu maakonna piires ? mida rohkem liikmeid ja algkapitali, seda usaldusväärsem sa oled ja rohkem saab raha sisse osta. Ka laenuvõimalus on liikmeil suurem ning raha saavad nad kergema vaevaga ja odavamalt kätte kui pangast. Tihtilugu on vaja paariks-kolmeks kuuks nt 10 000 krooni, aga selle summaga ei taha pangad jändama hakata.

Mina isiklikult olen ses suhtes väga skeptiline. Ma väga pooldan seda, mida on öelnud Eesti Panga nõukogu esimees Mart Sõrg ? pangandusturul peab tulema konkurents ja seda peab tekitama, aga paraku tuleb nõustuda Eesti Panga asepresidendi Peter Lõhmuse seisukohaga ? hoiu-laenuühistutega on see keeruline, kui mitte küsitav. Hoiu-laenuühistud on pigem rudiment ühistulisest tegevusest 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses. Igal juhul mitte sellises seaduslikus võtmes, nagu praeguseks on hoiu-laenuühistud pandud, HLÜd on ikkagi hoopis teise põhimõttega ettevõte. Hoiustamine ja laenuandmine on piiritletud ühistu liikmetega, mistõttu ei saa HLÜd kunagi suureks ega tugevaks kujuneda, et võiks rahandusturul konkurentsi pakkuda. Nad ei saa ka omavahel konkureerida, sest seadustega on antud neile kohapiirang. Ühistud ei tegele ka arveldustega, kuigi keegi ju ei välista, et nad ühel hetkel võiksid sellega tegelema hakata. Kuid maalt kaduvaid pangakontoreid nad ei asenda.

Kui nüüd Laar tahab anda HLÜdele 3 miljonit, siis on see rohkem nagu regionaalpoliitiline otsus, toetamaks põllumajandusringkondi.

Hetkel kuum