Ülo Toomsalu • 18. mai 2000 kell 6:03

Tarbijakaitseamet protestib pankade teenustasude vastu

Tarbijakaitseamet otsib võimalust vabastada pangakliendid kohustuslikelt maksetelt teenustasu maksmisest, pidades seda riigi ülesandeks, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riik hakkaks tarbijakaitseameti idee järgi tulevikus pankadele teenustasu maksma riigilõivude, trahvide, maa- ning sundkindlustusmaksu tasumisel.

'Miks peaks näiteks trahvimaksja saama kaks korda karistada, esiteks tuleb tal maksta trahv ning lisaks sellele tasuda maksmise eest pangale teenustasu,' lausus tarbijakaitseameti asedirektor Enn-Toivo Annuk. 'Riik peaks ise hoolitsema selle eest, et riiklikud maksud klientidel ilma teenustasuta makstud saaks.'

Samas ei osanud Annuk öelda, kui suure summaga on tegu.

Riigikogu rahanduskomisjoni liige Rein Järvelill (Mõõdukad) hindas tarbijakaitseameti kava heaks. 'See on mõistlik lähenemine asjale, sest kodanik ei peaks kindlasti topelt maksma,' ütles ta. 'Iseküsimus on see, kas selle peab kinni maksma riik. Näiteks on kas või seadusega võimalik kehtestada piiranguid teatavate teenustasude võtmisel.'

Rahanduskomisjoni esimees Kalle Jürgenson (Isamaaliit) lausus, et ei oska tarbijakaitseameti kava hinnata. 'Kuid minu arvates on piisavalt küüniline, et riik peaks trahvimaksjaid kuidagi soodustama. Ärgu siis seadusi rikkugu,' lausus Jürgenson.

Aprilli lõpus tegi tarbijakaitseamet õiguskantsler Eerik-Juhan Truuväljale järelepärimise, et kontrollida kohustuslikelt maksetelt teenustasu võtmise seaduslikkust.

Truuväli ei soovinud eile vastuse sisu kommenteerida, sest vastamiseks määratud tähtaeg saab läbi nädala lõpus.

Hetkel kuum