Inno Tähismaa • 23. mai 2000 kell 8:52

Kaablipaigaldus ei nõua enam tänava kaevamist

Firma Phone ostis miljon krooni maksva Eestis uudse seadme, millega saab telefonikaablite tarvis puurida maapinna alla horisontaalauke, kirjutab Pärnu Postimees.

Phone ehitusjuhataja Urmas Hansoni jutu järgi on uue seadme peamine eelis see, et teede ja muude rajatiste alt saab kaabliaugu läbi puurida pinnast lahti kaevamata.

Seetõttu jääb tulevikus ära siiani nii tavaline teede ja tänavate lahtikaevamine.

Seade laseb kuni kuue meetri sügavusele puurida 100 meetri pikkusi ja 60-300millimeetrise läbimõõduga auke. Tunnis jõuab seade läbida olenevalt augu läbimõõdust kuni 30 meetrit pinnast.

Ühe meetri kaabliaugu puurimine läheb maksma ligikaudu 600 krooni.

Hansoni sõnade järgi on see praegu kallim kui lahtise kaevamise puhul.

Tulevikus võib puurseadmega töötamine siiski odavamaks osutuda, sest teede hilisemaks lappimiseks vajaliku asfaldi hind tõuseb ja tõenäoliselt muutub kalliks ka ehitustööde ajaks tänavate sulgemine.

Et puurseadet saaks ökonoomselt kasutada, ostis Phone seadme vedamiseks veoauto ja väikese ekskavaatori, mis kaevab enne puurimise alustamist süvendi.

Hansoni hinnangul tasub puurseade end ära kahe aasta jooksul. Hansoni ütluse järgi ei jätku nende firmas seadmele pidevat tööd ja seetõttu on firma valmis tegema tööd Pärnu Veele ja teistele firmadele, mis paigaldavad torusid ja kaableid.

Hetkel kuum