Raimo Ülavere • 25. mai 2000 kell 13:29

Erik Terk: Kõne all oli neli presidendikandidaati

Tulevikuuuringute Instituudi direktori Erik Tergi sõnul jäi keskpanga presidendi teises voorus sõelale neli kandidaati, kellest pärast kahe kandidaadi enesetaandamist valis nõukogu Mart Opmanni.

Nõukogu pani Tergi sõnul teises voorus kirja üle kümne kandidaati, kes võiks kõne alla tulla. Seejärel pani iga nõukogu liige kirja oma neli eelistust. Selgus, et rohkem enam poolehoidu kogus neli kandidaati, teiste hulgas ka Ardo Hansson ja Tartu Ülikooli majandusteaduskonna professor Jüri Sepp. Paraku võtsid mõlemad need mittepoliitikud oma kandidatuuri ise tagasi.

Mõlemad lõpuks sõelale jäänud kandidaadid, Kalev Kukk ja Mart Opmann, on oma põhivõõrkeelelt saksakeelsed. Vahe on Tergi sõnul vaid selles, et Kalev Kukk on õppinud elementaartasemel suhtlemiseks selgeks ka inglise keele, Mart Opmann 'mingil määra pursib, kuid tal on see kehvem'. Saksa keel on mõlemal mehel Tergi hinnangul perfektne ja sellest peaks rahvusvahelises suhtlemises piisama.

Seotus võimuloleva koalitsiooniga on mõlemal Tergi hinnangul nõrk. Mõlemad valdavad hästi majandust ja rahandust, juhtimiskogemus on aga Opmannil mõnevõrra suurem. Terk ütles, et tunneb kumbagi meest isiklikult, Kalev Kukke peab aga koguni sõbraks. 'Mul on alust arvata, et tegu on ausate inimestega ja kes pagan saab mind hukka mõista, ükskõik kumma poolt ma hääletanud oleks?' küsis ta.

Riigikontrolöri Juhan Partsi käitumist hindas Terk täiesti ebaeetiliseks. 'Kui ta väidab, et tal on oma süüdistuste tõendamiseks faktid olemas, oli tal aega nendega välja tulla piisavalt,' nentis Terk. Neil päevil nõukogule esitatud riigikontrolli materjalidega polnud Terk täna päeval veel põhjalikult tutvuda jõudnud, kuid ütles, et talle on teatatud, et seal pole midagi uut.

Uudise vahendas Sirje Niitra

Hetkel kuum