Ülo Toomsalu • 25. mai 2000 kell 6:02

Ruhnu keelas rästiku sisseveo saarele

Ruhnu volikogu keelas saarele vedada loomaliike, kelle levik võib väljuda kontrolli alt ja eelkõige ei soovi ruhnlased oma kodusaarel näha rästikut, kirjutab Eesti Päevaleht.

Võõraste loomaliikide sisseveo tõkestamiseks võttis Ruhnu volikogu teisipäeval vastu loomade pidamise eeskirja, mis ei puuduta uute koduloomaliikide saarele asustamist, kuid keelab näiteks koos rästikuga lennukist või laevast väljumise.

'Ilma teadusliku aluseta ei tohi sisse tuua ühtegi võõrliiki, kui aga teadlased leiavad, et võiks või peaks sisse tooma, siis muidugi võib,' rääkis Ruhnu vallavanem Kaarel Lauk. 'Eelkõige on mõeldud metsloomi, näiteks muttide toidulaud oleks Ruhnus suur, sest siin on pehme kliima, mis sobib neile hästi. Rästikut ei tahaks siia ka vist mitte keegi.'

Seni on saarele sisse veetud loomaliikidest tekkinud vaid pahandust. 'Võõrliigid võivad kohalikule kooslusele mõjuda täiesti ettearvamatult, samuti võivad nad kaasa tuua parasiite ja haigusi,' põhjendas Lauk.

Lauk tõi näiteks nastiku, mis toodi saarele 1970. aastatel ja kellel võib olla osa Ruhnus elava haruldase juttselg-kärnkonna ehk kõre populatsiooni vähenemisel.

Hetkel kuum