29. mai 2000 kell 22:00

Kumb potentsiaalne kandidaat võiks olla keskpanga president?

Peter Lõhmus. Ma ei ole seni aru saanud, miks tema kandidatuur ei ole enne üles kerkinud. Ta on selle ala sees olnud, tal on vastav haridus, korralik keeleoskus. Ta on väga hästi aktsepteeritud tegelane finantsringkondades nii kodu- kui välismaal. Kukk võib ka päris hea olla, aga ma hindan tema lobivõimet väiksemaks.

Ma ei saa aru, mis mäng panganõukogus oli. Loomulik üleminek oleks ju olnud, kui mantlipärija on asetäitja. Usun, et EP seekord saab presidendi. Arvan, et Eesti majandus- ja äriringkonnad võtavad suure rahuldustundega vastu teate Peter Lõhmuse nimetamisest EP presidendiks.

Mõlemad on väärilised. Kuna veel neile ettepanekut pole tehtud, ei oska öelda, kuhupoole asi võib kalduda. Lõhmus on EP asjadega kursis, aastaid olnud asepresident. Kukk on samuti kaua pangaga seotud. Kukel on see küll poliitiline seotus.

Seekord peab EP presidendi saama. Ma pole kindel, et ainult need kaks kandidaati sõelale jäävad, aga oleks juba aeg asi ära lahendada. Ei usu, et see venitamine kuidagi EP rahvusvahelisele mainele mõjuda võiks. Pank funktsioneerib korralikult. Aga kasvõi pangatöötajatel tuleks kindlustunne tagasi. Kui on teadmatus, kes tulevane tippjuht on, siis pole õhkkond võib-olla ka kuigi terve.

Mulle endale tundub puhtpragmaatiliselt nii, et mina räägiksin Peter Lõhmusele augu pähe. Ta ei ole veel kandideerinud. Teiseks on ta tükk aega pangas olnud, ja kolmandaks ? kaua ikka niimoodi jõuab mänge mängida.

Minu arust on ta selgelt üks inimesi, kes võiks panga presidendiks väga hästi sobida. Millegipärast ma usun, et kui õigesti rääkida, küll ta on siis ka äraräägitav. Ja loodan, et Eesti Pank lõpuks ka endale presidendi saab.

Kuke tugev külg on see, et ta on EP tegemistega päris pikalt kursis olnud ja omab makromajanduslikku ettevalmistust, akadeemilist kraadi. Ka Lõhmus on mõned aastad EPs olnud, tunneb samuti süsteemi, st üllatusi tulla ei saa. Tal on hea haridus.

Lõhmuse puhul noorus vaevalt miinus on, kuigi kolleegid ? pangapresidendid ?on suhteliselt eakad. Lugupeetud, soliidses vanuses, reeglina majandusteaduste doktorid, korraliku kogemustepagasi ja teoreetilise ettevalmistusega makroökonoomika alal. Viimane on väga oluline. EP operatiivjuhtimine ? on pluss, kui president selleks võimeline on, aga seda on teinud varem ja võiks ka edaspidi teha näiteks asepresident. Kuke juures tekib muidugi poliitilise sõltumatuse küsimus.

Hetkel kuum