Ülo Toomsalu • 2. juuni 2000 kell 6:08

Euroopa sotsiaalharta tõestab Eesti vaesust

Euroopa sotsiaalhartaga valikulise ühinemisega tunnistas riik, et tal pole piisavalt jõudu ja vahendeid, et aidata sadu tuhandeid vaesuses või vaesuse piiril elavaid inimesi ega panna piiri kodutuse kasvule, kirjutab Eesti Päevaleht.

Sotsiaalharta 31 artiklist ratifitseeris riigikogu kolmapäeval vaid need, mis on praegu riigile jõukohased või mida ollakse suutelised täitma lähiajal.

Sotsiaalminister Eiki Nestori sõnul ei vasta kahjuks tänane Eesti seis paljudele harta nõuetele. 'Eestile käib üle jõu võtta kohustusi, mida ei suuda täita ka need riigid, kes on aastakümneid oma sotsiaalset süsteemi üles ehitanud,' põhjendas minister. 'Kõik harta ilusad ja selged põhimõtted on valitsusele eesmärgiks, tegevusjuhiseks ja suunaks, kuhu liikuda,' kinnitas Nestor. Seega ei too liitumine ühe peamise sotsiaalseid ja majanduslikke õigusi kaitsva dokumendiga kellelegi paremat elu, lisas minister.

Opositsioon süüdistas valitsust selles, et see pole valmis vähendama vaesust ega tagama kõigile riigi alamatele inimväärset elatustaset. Harta nõuded, mis käsitlevad inimeste õigust kaitsele vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse eest, õigust eluasemele ja vanurite õigusi, jäid ratifitseerimist ootama.

Hetkel kuum