Ülo Toomsalu • 6. juuni 2000 kell 6:03

Ehitajate ametiühingu esimene jõuproov

Otepää gümnaasiumi juurdeehitusel töötanud ehitusmeeste palgata jätmine ja näljutamine võib saada esimeseks probleemiks, millele hakkab lahendust otsima vastloodud ehitajate ametiühing, kirjutab Eesti Päevaleht.

Juurdeehitusel viimistlustöid teinud tallinlased Ahto Erlich ja Hillar Kesa elasid 18 päeva minimaalse toiduraha, pesemisvõimaluseta ning pole seni lubatud palgaraha kätte saanud.

'Minul on saamata umbes 6000 krooni,' ütles üheksa aastat ehitusalal töötanud Kesa. 13 aastat ehitustöid teinud Erlichi saamata palgaraha ulatub mehe enda arvestuse järgi 5000 kroonini.

Ehitajate ametiühingu juhatuse esimehe Helmut Jürgensoni sõnul võib Otepääl juhtunu saada proovikiviks ehitusmeeste õiguste kaitsmisel. 'Igal juhul on meil vaja nende meestega kiiresti ühendust saada, sest sarnaseid lugusid juhtub tihti,' rääkis Jürgenson.

Mai keskel Otepääle suusõnalise kokkuleppe alusel ehitusalal tegeleva Anderson Grupi jaoks viimistlustöid tegema läinud Erlich ja Kesa pidid kolme kaastöölisega elama 18 ruutmeetri suuruses kahetoalises ahjuküttega korteris, kus puudusid pesemisvõimalused.

'Pliidi peal sai endale vett soojaks teha ja siis maja tagahoovis lageda taeva all pesta,' rääkis Erlich.

Pesumuredest suuremaks probleemiks oli meestele toiduraha nappus. 'Kohale jõudes andis töödejuhataja meile kolme peale 500 krooni ja ütles, et selleks peab jätkuma kuueks päevaks. See teeb päevas ühe inimese peale 27 krooni, tööpäevad aga olid keskmiselt 12 tundi pikad.'

Kesa väitel oli ta mõne päeva jooksul seetõttu üldse söömata. 'Raha kojusõiduks ka polnud ja nii istusime seal nagu vangid,' rääkis ta.

Hetkel kuum