Toomas Truuverk • 6. juuni 2000 kell 8:09

Majanduskasvu näitaja toob täna turu alla

Täna hommikune statistikaameti teade I kvartali 5,2%sest majanduskasvust jäi tublisti alla turul oodatud määra. Tõenäoliselt toob see aktsiaturul kaasa täna kerge müügilaine ja aktsiate hinnad liiguvad alla. Kõige enam on majanduskasvu numbrist mõjutatud liideraktsiad, kelle omanike hulgas suur osa välismaise päritoluga investoreid.

Kui eelnevatel päevade on saanud kirutud Eesti aktsiaturu loidust, siis täna võib see meie rõõmuks pidurdada turu langust. Loogika on siin selles, et kui oli suhteliselt vähe investoreid, kes suurele majanduskasvule mängisid (ja seda iseloomustas väike kauplemisaktiivsus viimastel päevadel), siis on vähem ka investoreid, kes oodatust kehvema tulemuse tõttu turult kiiresti pageksid.

Majanduskasvu numbrist endast rääkides, siis tegelikult ei ole ju 5,2% sugugi halb tulemus. Kesiseks paneb seda numbrit hindama eeskätt ikkagi võrdlus ootustega. Mõned nädalad tagasi käis Eesti pank välja arvamuse 9%sest kasvust I kvartalis (baasandmete muutuse tõttu praegu võrdne ca 7%) ja Äripäev propageeris koguni 10%se kasvu võimalust (ümberarvutatult siis ca 8%). Ka pankade ja investeerimisfirmade analüütikute prognoosid jäid valdavalt 6?7% vahele.

Vaagides eeskätt Eesti Panga arvamuse erinevust (EP omab statistikaametiga võrdväärseid alusandmeid) võib suure erinevuse üheks põhjuseks olla väliskaubanduse numbrite erinev kajastamine. Mäletatavasti läks Eesti Pank siin Venemaaga toimuva kaubavahetuse arvestamise osas statistikaametiga avalikult vastuollu.

Hetkel kuum