Ülo Toomsalu • 8. juuni 2000 kell 6:01

Virumaa keemiafirma reostas kümneid hektareid metsa

Viru Keemia Gruppi ähvardab kuni 50 000 krooni suurune trahv, sest mai lõpust alates on keemiafirma reovesi saastanud Kohtla valla Roodu küla metsi ja Kohtla jõge, kirjutab Eesti Päevaleht.

Roodu küla elanik August Elm teatas keemiakontsernile kuuluvatest tuhamägede nõrgveebasseinidest loodusesse sattunud ja haisvast reoveest Ida-Viru tervisekaitseinspektsioonile juba 26. mail.

'Loomad ei tahtnud enam jõevett juua, lehm tõmbas nina tagasi, nagu oleks elektrit saanud,' ütles Elm. Roodu jõgi on praegu kohati hallikat värvi ja sogane. 'Enne oli vesi selge ja läbipaistev,' kinnitas Elm.

Reovesi on rikkunud ka Elmide pere 40 meetri sügavuse puurkaevu. Ka kaevuvesi on hallikat värvi nagu kurgisoolvesi ning lehkab ebameeldivalt.

Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Janek Parkman ütles, et firma võtab Elmidega ühendust ning üritab kahju hüvitada.

Parkmani sõnul põhjustas reostuse reovete äravoolukanalisse visatud raudteeliiprid ja palk. 'Koos mingite okstega oli sellest moodustunud tamm,' ütles Parkman

Keskkonnainspektsioon sai reostusest teada teisipäeval. Inspektorid Emma Krikova ja Julia Nestor ning Viru Keemia Grupi keskkonnatalituse juht Valentina Arsenjeva võtsid eile ennelõunal veeproove, et uurida, kui ohtlik see reostus inimesele ja loodusele on.

Hetkel kuum