12. juuni 2000 kell 22:00

Kas tihenev konkurents tähendab Hansapanga kasumi vähenemist?

Tahaks loota küll, et Hansapanga kasum hakkab vähenema. Vaieldamatult, kui turul konkurents tiheneb, siis kasumid kukuvad. Aga ma ei arva, et tekib suuri ümberpaiknemisi pangaklientide osas. Kliendid on tihti väga tugevalt pankadega seotud, näiteks laenude ja erinevate teenuste kaudu. Samas kui kellelgi tekib uus laenuvajadus, siis loomulikult võib ta panka vahetada, sest küsimus on alati hinnas ehk kes pakub odavamat teenust.

Need, kes soovivad turuosa suurendada, peavad arvestama, et nad esialgu kasumit ei teeni ja võtavad teistelt kasumi ära. On kaks varianti, kas teenid kasumit või suurendad turuosa. Sellepärast arvan, et kindlasti mõjutab tihenev konkurents Hansapanga kasumit.

Internetipanga klientide arvu kasv ei tähenda aga seda, et kliendid muutuvad liikuvamaks. Loomulikult on võimalik panka vahetada, aga kogemus näitab, et üksikute hindade tõstmine või alandamine ei too juurde uusi kliente, vaid mõjutab vanade klientide tarbimisharjumusi.

Merita ja Sampo-Leonia loomulikult teravdavad konkurentsi. Praegu aga tundub, et keegi ei hakka teenustasudega võistlema. Merita tuli välja internetipangaga Solo, mille kuutasu on 20 krooni. Tegemist on üsna krõbeda teenustasuga, mis Hansapanga mõistes tähendab seitset ülekannet. Keskmine klient teeb aga alla kolme ülekande.

Küll aga langevad intressimarginaalid ja on juba tänaseks tublisti langenud. Kokkuvõttes arvan, et Hansapanga kasum ei kahane, aga see ei kasva ka enam. Kuna ärimahud suurenevad, siis suudame kasumit hoida praegusel tasemel, aga ilmselt hakkab vähenema Hansapanga kapitalitootlus.

Arvan, et internetipanga areng ei too endaga kaasa seda, et kliendid hakkavad kergekäelisemalt panka vahetama. Pigem läheb areng selles suunas, et Hansapanga klient saab Hanzanetist osta Merita autoliisingut. Kui sa tahad võtta hüpoteeklaenu või investeerida pool miljonit krooni ja soovid valida viie panga vahel, siis aasta pärast ei pea sa enam külastama viite internetilehekülge. Sa saad enda panga koduleheküljelt teada teiste pankade hinnad ning enda panga vahendusel ostad teenust sellelt, kelle hind tundub mõistlikum.

Hetkel kuum