13. juuni 2000 kell 15:17

ÄP: kontserdikorraldajate eelistamine pole õige

Järgneb refereering homsest ÄP juhtkirjast:

Kultuuriminister Signe Kivi kirjutas 16. veebruaril alla käskkirjale, millega sai hulgaliselt meelelahutusürituste korraldajaid õiguse müüa pileteid nullprotsendilise käibemaksumääraga.

Äripäev on igasuguste käibemaksuerisuste vastu, erandeid ei tohi teha ka meelelahutusürituste korraldajaile.

Andes maksusoodustuse meelelahutusärile, tekib teistel sektoritel õigustatud küsimus - miks mitte neile. Kõiki maksumaksjaid tuleb kohelda võrdselt.

Kogu asja kõige veidram tahk ongi see, et aasta alguses kehtima hakanud käibemaksuseadusega on kultuuriministrist tehtud ainuke ametnik, kelle käes on ainuisikuline õigus kehtestada ettevõttele maksumäär. Saatuse irooniana on see minister täna Reformierakonnast - parteist, mis on tulihingeliselt seisnud käibemaksuerandite (soojus, ettetellitav ajakirjandus jne) vastu.

Kellegi ainuõigus jagada mingeid soodustusi on üldjuhul soodus pinnas korruptsiooniks või vähemasti huvigruppide aktiivseks lobitegevuseks. Nullmäära saanute nimekirja taga võibki otseselt näha ürituste korraldajate lobi, millele kultuuriminister lihtsasti järele andis.

Igal artistil on oma sihtgrupp, ja selle loogika järgi ei too odavam pilet Alice Cooperit või Tina Turnerit vaatama rohkem fänne kui kallis. Eesti artistide piletid on aga niigi klassi jagu madalams suurusjärgus ja nende käibemaksuvabastus erilist efekti ei oma.

Nii jääb kultuuriministeeriumi lootus kultuur rahvale lähemale tuua paljalt lootuseks. Oodatud hinnasõda ei tule. Kontserdikülastajale ei muutu midagi. Küll läheb elu mõnevõrra kergemaks kontserdi või meelelahutusürituse korraldajal.

Hetkel kuum