13. juuni 2000 kell 6:46

Minister tegi kingituse kontserdikorraldajatele

Kultuuriminister Signe Kivi andis suurte meelelahutusürituste korraldajatele esimest korda õiguse pileteid müüa nullprotsendilise käibemaksuga, samas ei pruugi maksusoodustus kajastuda piletihinnas, vaid suurendab korraldajate kasumeid.

Signe Kivi 16. veebruari käskkiri laiendas oluliselt nullprotsendise käibemaksuga maksustatud meelelahutusürituste korraldajate ringi. Kui eelnevatel aastatel ei pidanud piletimüügilt käibemaksu maksma Eestis registreeritud teatrid ja riiklikud kontserdiasutused, siis nüüd laienes nullprotsendiline käibemaks peaaegu kõikidele suuri meelelahutusüritusi korraldavatele erafirmadele. Riigil jääb seetõttu saamata miljoneid kroone käibemaksu.

'Olime tõsise probleemi ees, seadus jätab palju lahtisi otsi, kellele anda käibemaksuvabastus ja kellele mitte. Tegemist on väga halva seadusepunktiga,' lausus kultuuriministeeriumi kantsler Margus Allikmaa. Ta lisas, et valiku langetamisel peeti siiski oluliseks regulaarset ürituste korraldamist taotleja poolt, samuti konsulteeriti kontserdikorraldajate liiduga.

'Panime lehte kuulutuse meelelahutusürituste korraldajatele, et need annaks teada, kui tahavad käibemaksuvabastust,' kirjeldas Allikmaa ministeeriumi viimatist tegutsemist.

Megastaar Tina Turneri kontserti korraldava Lauri Laubre hinnangul ei mõjuta nullprotsendiline käibemaks pileti hinda, vaid pigem meelelahutusürituste arvu. 'Korraldajad vaatavad, kui palju raha on turule jäänud ja kui palju saaks veel üritusi teha,' lisas ta. Laubre sõnul ei tähenda odav pilet veel rahvarohket kontserti. 'Igal artistil on olemas oma sihtgrupp, odav pilet pigem devalveerib artisti,' märkis ta.

Eesti artistide, näiteks Push Upi, salvestuste tootja ja kontserdikorraldaja OÜ Hitivabrik juhataja Aarne Valmise sõnul avaldas 18protsendise maksu kadumine meelelahutusturule kindlasti teatud positiivset mõju. 'Aga Eesti artistide 75kroonise pileti puhul ei ole see eriti märgatav, küll aga tuntud välisartisti 500kroonise pileti puhul,' ütles ta ja märkis, et Eesti artistide tuure on sel suvel varasemast vähem.

Maksuametiga oma endise klubi Dekoltee käibemaksuvaba piletimüügi pärast kohut käiva Laubre sõnul on tänavu jõustunud käibemaksuseadus õiglane, sest annab samaväärsed õigused meelelahutusürituste korraldajatele ning ei vastanda näiteks Eesti Kontserti välismaiste popartistide vahendajatele. Rahandusministri nõuniku Madis Mülleri sõnul on perspektiivis praeguse nullmäära asendamine viieprotsendilise käibemaksuga, kuna nullmäär ei ole kooskõlas üldiste suundadega maksustamises.

Hetkel kuum