Ülo Toomsalu • 16. juuni 2000 kell 6:06

Arstid protestivad tervishoiu arengukava vastu

Valitsuses heaks kiidetud 'Eesti tervishoiuprojekt 2015' on tekitanud vastuseisu nii Eesti Haiglate Liidus kui ka rahandusministeeriumis eelkõige finantseerimise tasandil, kirjutab Eesti Päevaleht.

Rahandusministri nõunik Madis Müller märkis, et kuigi arengukava läks valitsusest läbi, tullakse kõigi finantsküsimuste juurde tagasi eelarvevaidlustel.

Programmi kogumaksumus koos haiglavõrgu investeerimiskavaga on 5,4 miljardit krooni, millest investeerimisvajadus on haiglavõrgu arengukava kohaselt 4,4 miljardit.

Osa haiglatesse investeerimiseks ette nähtud summast kavatsetakse katta riigieelarvest ja osa erakapitali kaasates. 'Üheselt pole aga selge, milline võiks erakapitali kaasamine välja näha,' nentis Madis Müller.

Mülleri sõnul on põhiküsimuseks, kuidas kujuneb haigekassa ostetud teenuse hind. 'Kui eeldatakse, et tulevad erainvestorid ja panevad hoonete renoveerimise alla suured summad, siis kuidagi peab see haigla teenuse hinnas peegelduma,' märkis Müller.

Eesti Haiglate Liidu tegevdirektor Siim Markus nentis, et erakapital tahab lisaks oma raha tagasisaamisele teenida ka kasumit. 'Kui see kasum tuleb tulevikus ravikindlustuse vahenditest, siis väheneb eeldatavasti raviteenuse kättesaadavus ja tõusevad hinnad,' nentis Markus. Ta möönis, et tervishoiureform on küll väga vajalik, kuid seda ei tohiks teha kiirustades ja teadmatuse õhkkonnas, milles arstid praegu on.

Hetkel kuum