Inno Tähismaa • 16. juuni 2000 kell 7:48

Vene president propageerib Euroopa oma julgeolekusüsteemi

Vene president tutvustas eile Berliinis Saksa ärimeestele oma nähemust üle-Euroopalisest kaitsesüsteemist, mis erinevalt USA kahtlustest on tema arvates tehnoloogiliselt võimalik.

'Meie koostöö hõlmaks tuumarakettide kaitsesüsteemi ehitamist, mis tagaks julgeoleku Euroopas Atlandi ookeanist kuni Uuraliteni välja,' ütles Putin oma ettekandes mitmele sajale Saksa ärijuhile.

'Venemaa on selliseks koostööks valmis ja tal on konkreetsed tehnilised ettepanekud. Meie arvates on see nii tehniliselt kui tehnoloogiliselt võimalik. Me vajame vaid poliitilist tahet,' rääkis ta.

Rakettide kaitsesüsteemi teema tugevnes Vene välispoliitikas pärast seda, kui USA teatas, et rajab Põhja-Korea suguste karmide riikide eest kaitseks oma kaitsekilbi. Moskva ja Euroopa pealinnad on sellise süsteemi vajalikkuses kahelnud.

Putin nimetas USA plaane väga ohtlikeks, mis võivad jõutasakaalu murdes omada tõsiseid tagajärgi. 'Euroopas pole praegu totaalsõja ohtu, ent see pole põhjus muretsemiseks. USA kaitsesüsteemi plaanidest arusaamisne võib põhjustada plahvatuse just Euroopas.'

Putin möönis siiski, et möödunudnädalasel kohtumisel USA presidendi Bill Clintoniga oli neil ka ühiseid huvisid.

Reutersi põhjal.

Hetkel kuum