21. juuni 2000 kell 22:00

Kas osalus Narva Elektrijaamades tuleb müüa NRG Energyle?

Ma ei ole selle probleemiga väga kaua aega tegelenud. Ei ole jõudnud ka viimasel ajal seda läbirääkimiste käiku jälgida. Nii et ma ei ole niivõrd informeeritud, et suudaksin praegu võtta selle asja kohta selget seisukohta.

Asi on veninud kolm aastat. Ja kui päris ausalt öelda, siis ega mul sellesse asja väga suurt usku enam ei ole.

Mulle neid viimaseid tingimusi ei ole ette loetud. Teisipäeval sellest valitsuses asja ei saanud. Mind seal ei olnud. Aga ma võtsin eile ette teatud pingutusi, et see põhiline lahendus oleks asjalik.

Minu jaoks ei olegi olnud põhiline see, kas NRG või mitte. Põhiline on lahendada energeetika tulevik enam-vähem õigesti ja seal olen ma olnud teatud määral opositsioonis, üritanud oma asju peale suruda. See tähendab seda, et monopoli tekkimist, ka isegi ajutist, ei saa ma heaks kiita.

Otsus tehakse järgmisel teisipäeval valitsuse istungil, kus ongi ainus koht selliste otsuste langetamiseks. Kabinetinõupidamiste arvamused pole ju teatavasti kellelgi juriidiliselt kohustuslikud.

Küll leidis aga kabinet, et lähtudes olemasolevatest tingimustest tuleb mõned aspektid, eriti mis puudutavad riskide jagamist, nädala jooksul veel läbi rääkida, et saada Eestile parim tulemus. (Äripäev Online 21.06)

Avalikkusse imbunud informatsioonist ilmneb, et Eesti elektrienergia tootmine võib minna välisfirma kontrolli alla isegi veel tunduvalt ebasoodsamatel tingimustel, kui olid need, mille tõttu eelmine valitsus NRG Energy äriplaani vastuvõetamatuks tunnistas.

ASi Narva Elektrijaamad erastamise peatamine eelmise valitsuse poolt on sisuliselt ainuke kord, kui Eesti valitsus välismaistele Eesti rahva vara kahmajatele tõsisemalt vastu hakkas.

Kõigi Eesti strateegiliste infrastruktuuriettevõtete andmisega välismaise kontrolli alla on sisuliselt loobutud ka Eesti iseseisvusest ja suveräänsusest. Rahvusliku majanduseta rahvusriigi suveräänsus on ainult illusioon, riigi iseseisvust ja rahvuslikku identiteeti hävitav enesepettus.

Erastamisega tegelevad Eestis inimesed, kes peavad erastamiseks rahva vara kinkimist erakätesse. (Postimees 21.06)

Hetkel kuum