Ülo Toomsalu • 22. juuni 2000 kell 6:10

Sindi tammi vaidlused kestavad juba üle poolteise sajandi

Möödunudnädalasel seminaril Pärnu maavalitsuses tutvustasid taanlased ettepanekuid, kuidas avada kaladele pääs kudealadele, mida tõkestab Sindi tamm, kirjutab Pärnu Postimees.

Sindi tamm on rohkem kui poolteist sajandit olnud pinnuks silmas kaluritele ja jõeäärsetele elanikele tammist ülesvoolu. Niisama kaua on kestnud vaidlused tammi üle.

Uut tuld viskas lõkkesse Taani riigi abiga valminud uurimus, mis läks maksma kaks miljonit krooni ja millest umbes poole said uurimuses osalenud Eesti firmad.

Taanlased keskendusid oma uurimuses põhiliselt lõhe ja meriforelli rändele, teise märkimisväärse kalaliigina oli kõne all vimb.

Taanlaste hinnangul võiks kadumisohus lõhe ja meriforelli varude taastumine anda juurde 14-150 miljonit krooni kalapüügi aastatulu, vimmavarude kasv 10 miljonit krooni.

Taanlased tutvusid Sindi tammi kalatrepiga ja nentisid, et see on lootusetult valesti projekteeritud ja ehitatud, ega näinud võimalust, et kalad selle kaudu tee koelmutele leiaks, välja arvatud mõni üksik isend, rääkis keskkonnateenistuse looduskaitse peaspetsialist Urmas Vahur.

Kõige odavam oleks taanlaste arvates tamm lammutada, selle vastu on aga nii tammi omanik vabrik Qualitex kui ka need, kes loodavad taas rajada Sindis hüdroelektrijaama.

Hetkel kuum