Kristel Raesaar • 27. juuni 2000 kell 9:28

Intervjuu Marcel Vichmanniga: mis saab edasi?

Äripäev Online edastab telefoniintervjuu eile Tallinna Linnakohtus Hansapanka võitnud endise Hoiupanga peajuristi ja Hoiupanga Töötajate ASi omaniku Marcel Vichmanniga.

1. Olete praegu oluliselt tugevamal positsioonil kui Hansapank. Mida kavatsete edasi teha?

Mina olen kogu aeg olnud seisukohal, et kohtuväline lepe oleks kõige mõistlikum. Kuna ma olen jupp aega ise pangas töötanud, mõtlen pidevalt ka sellele, mis oleks kasulik pangale ja ma leian, et kokkulepe oleks parim mitte ainult mulle, aga ka neile. Hansapangale oleks olnud oluliselt kasulikum täita kohe seda kirjalikku lepingut, mis sai sõlmitud minu ja Hannes Tamjärve vahel.

2. Mida see leping ette nägi?

See oli vastastikkuse mõistmise memorandum. Majanduslik sisu oli seal selline, et Hansapank maksab Hoiupanga Töötajate Asile 45 miljonit krooni aktsiaemissiooni garanteerimistasu ja Hoiupanga Töötajate AS kannab aktsiad Hansapanga poolt määratud isikule.

3. Kas täna oleksite nõus kunagise Tamjärvega sõlmitud memorandumi tingimustega?

Täna pole põhjust sellega nõustuda, sest protsess on veninud ja sellega on kaasnenud igasuguseid kulutusi. Ma ei leia, et see oleks minu süü.

See kunagine leping tehti Tamjärve initsiatiivil ja tema esialgne ettepanek oli, et Hoiupanga Töötajate AS maksab hoopis Hansapangale 45 miljonit ja teeb aktsiatega, mis ise tahab. Kuna aktsiate turuväärtus tol ajal oli umbes 90 miljonit krooni, siis sisuliselt oli selle idee mõte, et jagada raha pooleks.

Täna võiks kõne alla tulla selline variant, et Hoiupanga Töötajate AS jätab aktsiad endale ja maksab Hansapangale 45 miljonit miinus kulud, mille suurus on vaja kokku arvutada. Ma ei ütle, et see oleks kõige õiglasem lahendus, aga sellist võimalust võiks arutada.

4. Kas läbirääkimised Hansapanga ja Hoiupanga Töötajate Asi vahelise kokkuleppe saavutamiseks käivad?

Ma olen vestelnud erinevate inimestega, aga seda ei saa nimetada läbirääkimisteks. On olnud mitmeid vahendajaid, kes püüavad asju klaarida, aga ma pole isegi kontrollinud, kas neil on volitused selle asja ajamiseks. Kunagi ma ei osanud kontrollida ka Tamjärve volitusi.

5. Mida peaks Hansapank teie arvates praegu tegema?

Mina ei oota Hansapangalt midagi. Ma olen kogu aeg öelnud, et kõige mõistlikum oleks neil ära müüa Coalgate?i võlakiri. Ma arvan, et nad oleksid seda ka teinud, kui see poleks minu idee.

6. Kes selle osta võiks?

Küll leiduks mõni ostja. Mina see ei ole.

7. Kas te arvate, et Hansapank saab tagasi Coalgate?ile laenatud raha, mille Coalgate laenas edasi Hoiupanga Töötajate Asile?

Ma arvan, et Hoiupanga Töötajate ASil on suur lootus jõuda võlakirja omanikuga kokkuleppele. See, et võlg ja intressid ja kõik ära makstaks, pole üldse reaalne, aga ma usun, et kokkulepe on reaalne.

8. Kes teie arvates on süüdi selles, et Hansapank kaotas 225 miljonit krooni?

Mina arvan, et Hansapank pole midagi kaotanud. Hoiupanga Töötajate AS maksis aktsiate eest Hoiupanka sisse 345 miljonit krooni. Hoiupank maksis välja 225 miljonit krooni. Seega pank on igal juhul plussis.

Muide, kui lugeda Hansapanga eilset pressiteadet, siis nende seisukohad on oluliselt muutunud. Täna enam ei räägita kurjategijatest, vaid usaldusest. Kui Neivelt räägib Postimehele kolleegide vangiminekust ja südametunnistusest, peaks meelde tuletama, et seda kriminaalasja ei aja mina, vaid Hansapank. Ega minu advokaadid ei valmista selle jaoks materjale ette, vaid Hansapanga advokaadid. Nii et selline jutt Neivelti suust on sulaselge vale.

Täna kell pool üks annab online-intervjuu Vichmanni vastaspool - Hansapanga juhatuse esimees Indrek Neivelt. Talle saate küsimusi esitada aadressil online@aripaev.ee

Hetkel kuum