Inno Tähismaa • 30. juuni 2000 kell 14:40

Ametiühingujuht kohtus Ida-Viru ettevõtjatega

Täna lõppes Eesti Ametiühingute Keskliidu esimehe Kadi Pärnitsa kahepäevane töövisiit Ida-Virumaale, kus ta kohtus kohalike ettevõtete juhtidega, teatas ametiühingute pressiteenistus.

Täna olid ametiühingujuhil kohtumised Kreenholm Holdingu ja Viru Kalatööstuse juhtide Meelis Virkebau ja Agu Laanemetsaga, kellega arutati ettevõtete arengusuundi, samuti palgapoliitikat ja alampalga suurendamise mõju sellele.

Kreenholm on uuenduste teel, peagi avatakse uus õmblustsehh, kus hakkab tööle 150 inimest. Üleriigilise alampalga tõstmine tekitab aga Kreenholmis probleeme, sest alampalgaga on seotud kogu suure firma palgasüsteem. Meelis Virkebau sõnutsi tuleb neil koos ametiühinguga otsida probleemile kohapeal lahendus. Üleriigilise alampalga tõstmise vajadust Meelis Virkebau mõistab, sest see suurendab inimeste sissetulekuid ja aitab vähendada ka ümbrikupalkade osakaalu Eestis.

Neljapäeval kohtus Pärnits Silmeti juhi Tiit Vähi ja firma ametiühinguliidritega, kellega arutati ettevõtte tulevikku, regiooni tööhõivet ja tollivaba tsooni võimalusi majanduse edendamisel.

Tiit Vähi ütles, et tunnustab ja toetab ametiühingu tegevust ettevõttes. Praegu on ettevalmistamisel raamkollektiivleping, mis saab aluseks tütarettevõtete kollektiivlepingutele.

Silmeti juht on ääretult huvitatud tööhõivest regioonis, mis aitab kaasa ka kuritegevuse vähendamisele.

Tiit Vähi sõnutsi ei ole üleriigilise alampalga tõstmine ametiühingute nõudmisel 1650 kroonini Silmetis probleem.

Ametiühinguliider Kadi Pärnits kohtus ka Narva Ametiühingukeskuse juhtidega arutamaks ametiühingukeskuse ja ametiühingute keskliidu koostöö süvendamist, samuti sotsiaalprobleeme regioonis, kus tööpuudus ulatub üle 20 protsendi.

Narva ametiühingujuhid olid seda meelt, et kui valitsus lähiajal ei võta tõsiselt töökohtade loomise probleemistikku, siis korraldatakse sügisel juba uus protestiaktsioon, mis kujuneb suuremaks kui kevadine protestikett Jõhvist Narva, milles osales 5000 Ida-Virumaa töötajat.

EAKLi esimees Kadi Pärnits pidas kahel päeval toimunud kohtumisi Ida-Virumaa suurte ettevõtete tööandjatega ja ametiühingujuhtidega ääretult kasulikuks ja vajalikuks. Niisuguseid töösõite regioonidesse kavatseb Kadi Pärnits korraldada ka edaspidi.

Päevatoimetaja kommentaar:

<i>Ametiühingud saevad oksa, millel ise istuvad. Nad nõuavad miinimumpalga tõstmist. See samm sunnib ettevõtteid efektiivsuse säilitamiseks kaotama töökohti, mis tõstab tööpuudust.</i>

Hetkel kuum