10. juuli 2000 kell 8:57

Vare kaitseb elektrijaamade müüki

Eesti Energia tippjuhtide poolt pakutud kava loobuda tehingust NRG-ga, ühendada Eesti Energia Latvenergoga ning viia ühisfirma aktsiad börsile tõstab elektrimüügi lõpphinda vähemalt 40%, kirjutab NRG-ga peetud läbirääkimistel Eesti delegatsiooni juhtinud Raivo Vare tänases Postimehes. Vare kinnitusel peab börsil noteeritava infrastruktuuri ettevõtte kapitalitootlus olema vähemalt 10%, samuti peab hindama alla olemasolevad varad.

NRG-ga sõlmitava tehingu vastu olevad Eesti Energia juhid on elektrijaamade erastamistehingu negatiivsete külgedena toonud teiste aspektide seas välja ka elektrienergia hinna järsu tõusu, varade allahindamisest tekkiva kahjumi ning liiga kõrge kapitalitootluse.

Raivo Vare sõnade kohaselt näitab elektrijaamade erastamine NRG-le Eesti põlevkivienergeetika reaalset hinda ning kavandatava tehingu puhul on arvestatud, et Eesti jätkab põlevkivienergeetikaga veel vähemalt 20 aastat.

'Hinnakalkulatsioonide võrreldavaks aluseks on olnud Eestisse rajatava gaasikondensaat-kombijaamade toodangu võimalik hinnatase,' kirjutab Vare oma kommentaaris.

Äripäeva andmetel ei näe aga Eesti Energia juhid põlevkivienergeetikal suurt perspektiivi. Latvenergoga kavandatud koostöö nägi ette gaasikondensaat-kombijaama ehitamist ning põlevkivist toodetud elektrienergia osatähtsuse vähendamist.

Hetkel kuum