17. juuli 2000 kell 8:19

Kanada parlamendiliikme solvumine tõi viisatüli

Eesti ja Kanada viisatüli põhjuseks võib olla president Lennart Meri kriitika lätlannast Kanada parlamendiliikme aadressil, kirjutab Eesti Päevaleht.

Eestlaste Kesknõukogu Kanadas esimees Laas Leivat nägi Kanada esitatud noodi põhipõhjusena Meri kriitikat Kanada parlamendiliikme lätlanna Sarmite Bulte aadressil. Bulte rääkis Estol sellest, et käis Lätis maamiinide vastu võitlemas. Meri heitis seepeale Bultele ette, et ta ei tunne Läti olukorda ning tegeleb Lätile ebaoluliste küsimustega.

Leivati sõnul oli Meri Kanada välismajanduskomisjoni ja Balti riikide toetusgrupi esimehe Bulte suhtes ülekohtune.

Kanada saatis Meri kriitika peale Eestile ametliku noodi. Leivat oli üllatunud, et Kanada nii valuliselt reageeris.

Leivati sõnul heidab Kanada Eestile ette, et siit tuleb palju inimesi, kellele Kanada üle 40 000 dollari aastas peab kulutama. Eestlaste Kesknõukogu Kanadas saatis Kanada migratsiooniministrile kirja, et saada täpsemat teavet, kui palju Eesti kodanikke Kanadasse ebaseaduslikult jääda on püüdnud.

Presidendi pressiesindaja Epp Alatalu sõnul tulenes presidendi kõne rohketel kohtumistel räägitust ning viisaprobleem Eestil Kanadaga tõepoolest on.

President Meri kohtub homme Tallinnas Kanada suursaadiku Peter L. McKellariga, et leevendada kahe riigi vahel tekkinud pingeid.

Hetkel kuum