Silva Männik • 20. juuli 2000 kell 12:02

Äripäev: erastamist ei või katkestada riigi direktorid

Äripäev avaldab oma homses juhtkirjas veendumust, et Eesti edule aluse pannud erastamisprotsess ei tohi katkeda.

Järgneb lühikokkuvõte:

Esimese Mart Laari valitsuse alustatud ja hilisemate valitsuste jätkatud majanduse erastamispoliitika tulemusel on Eesti jõudnud arenenud riikide sekka. Riigil on endiselt palju funktsioone, kuid nende hulka ei kuulu ettevõtjaks olemine. Viimane võib ainult segada kõigi muude ülesannete täitmist.

Senine ajalugu presenteerib nukrat fakti, et Eesti riigil ettevõtluse omanikutulu praktiliselt puudub. Mis motiiv on ressursse raisata ja seda vähetõhusat äri edasi ajada?

Mis muud kui riigi direktorite lobi ja isiklikud ambitsioonid.

Pole selge, kust võetakse miljardid praegusel kujul riiklikeks investeeringuteks, mis on vajalikud, aga mida pole siiani rahapuuduses tehtud. Eesti finantsseis pole lähiaastatel just üleliia hea, et välisinvestorite abita hakkama saada. Seevastu status quo säilitamine raudteel ja energias (loe: amortiseerumine) viib Eesti konkurentsivõime vältimatule langusele.

Väino Sarnet on mures raudtee liiga kitsa spetsialiseerumise pärast naftale: kui ükspäev lähevad naftahinnad langusele, aga muu vedamiseks pole raudtee ette valmistunud, võidakse olla ilma tööta; sestap on vajalik tulevikunägemusega, riske hindav ja raudtee oskusteabega tuumikinvestor.

Tundub, et riigivara erastamisel ei ole alternatiivi.

Hetkel kuum