3. august 2000 kell 11:31

Äripäev: Raudtee erastajatele kaks lisatingimust

Äripäev arvab lehe homses juhtkirjas, et Eesti Raudtee erastamise teises voorus osalejatele on otstarbekas kehtestada kaks lisatingimust: esiteks keelata aktsiate edasimüük teatud aja jooksul ning teiseks seada piirang, et raudtee ja liiprite alust maad saab kasutada ainult raudteetranspordiga tegelemiseks.

Lisatingimuste seadmine on vajalik riskide hajutamiseks. Aktsiate edasimüügi piirang tagab, et raudteefirma ei satuks Eesti Raudtee praeguste suurimate konkurentide, eeskätt Soome riigiraudtee kätte. Samuti tõrjub see raudtee erastamisest eemale spekulatiivse raha ehk need, kelle eesmärk pole raudteefirma arendamine, vaid see kiiresti börsile viia, lootusega teenida aktsia hinna tõusu pealt.

Maa kasutamine vaid raudteeteenuse osutamiseks välistab igasugusegi võimaluse, et tulevane omanik ühel heal hetkel liiprid ja relsid üles võtaks, EMEXisse viiks ning rongi asemel näiteks bussid käima paneks, nagu raudtee riigi omandusse jätmise pooldajad on püüdnud eesti inimesi uskuma panna.

Kõnealuste piirangute seadmine võtab raudtee erastamise vastastelt peamised argumendid ning põhimõtteliselt ei tohiks Keskerakonnal ega Eestimaa Rahvaliidul enam olla midagi 66% raudtee aktsiate erakätesse müümise vastu. Mõttetuks muutub riigikogu erakorralise istungi kokkukutsumine eesmärgiga jätta 51% aktsiatest riigi omandusse.

Pikemalt homses Äripäevas

Hetkel kuum