Tiit Elner • 8. august 2000 kell 12:33

ERA-Pank tahab Kolbakovilt kohtuga 12 miljonit

Pankrotis ERA Pank nõuab kohtuga kahelt eraisikult, Vambola Kolbakovilt ja Indrek Ressarilt kahe peale ligi 12,2 miljoni krooni tasumist.

ERA-Panga pankrotihalduri Urmas Trossi sõnul on laenaja Kolbakov, Ressar aga tema käendaja. 'Tavalised laenusuhted,' kommenteeris Tross.

Kolbakov Lõunatööstuse ASi kaudu ja ERA-Pank on mõlemad Jõgevamaal toiduõli tootva ASi Werol Tehased aktsionärid. ASi Werol Tehased enamusaktsionär on üle kahe kolmandikuga Hüvitusfond. Viimati omandas fond juulis oma võlgnikult Lõunatööstuse ASilt üle viie protsendi aktsiaid juurde selle aasta juulis.

Urmas Trossi sõnul on pangale kuuluvad õlitööstuse aktsiad põhimõtteliselt müügis, kuid potentsiaalsete ostjate ring on väike. 'Kas praegused aktsionärid või mõni välisinvestor,' sõnas ta.

Hüvitusfondi osalus ASi Werol Tehased aktsiakapitalis on üle kahe kolmandiku, Lõunatööstuse ASil üle 19 protsendi ning pankrotistunud ERA Pangal alla 14 protsendi.

Ajakirjanduse andmeil sai tuntud Lõuna-Eesti ärimees Kolbakov ERA-Pangast laene, olles lepinguis vormistatud panga õllejoojate osakonna esindajaks, kus tema töötasu oli 800 krooni. Kolbakov väitis kevadel, et laenuleping oli sõlmitud neli aastat varem tekkinud nõude katteks ja reaalset raha pole pangast välja läinud. 'See oli arvestuslik pank, kus raha ei liikunud,' iseloomustas Kolbakov tookord ERA Panka. 'Panga aktivate pool oli üle blufitud.'

Eelistung 12 miljoni kroonise nõude asjas toimub Tartu Maakohtus 5. septembril.

Hetkel kuum