10. august 2000 kell 22:00

Milleks kasutavad Eesti ettevõtjad offshore- ja riiulifirmasid?

Neid kasutatakse maksudest kõrvale hoidmiseks ja see on taunimisväärne, sest teised maksumaksjad peavad rohkem makse maksma. Käesolevast aastast on aga olukord muutunud. Enam pole offshore-firmade kaudu mõtet kantida ettevõtte kasumit. Kui aga soovitakse isiklikku raha välja võtta, siis selleks neid muidugi kasutatakse küll ja küll. Möödunud aasta lõpus kasutati neid firmasid väga aktiivselt ja praktiliselt iga endast lugupeetaval suuremal Eesti firmal oli offshore-firma.

Offshore-firmade vastu aitab kõige paremini võidelda see, kui võetakse senisest enam suund tarbimise maksustamisele ja vähendatakse või kaotatakse ka näiteks üksikisiku tulumaks.

On kaks põhjust. Esiteks äärmiselt kõrge maksukoormus. Teine aspekt on kriminogeensus ja anonüümsus. Ei taheta ennast seostada ühe või teise äriühinguga. Neid firmasid kasutatakse kõikjal maailmas ja see on normaalne äritegemise vorm.

Arvan, et väga suur hulk investoreid tuli Eestisse läbi offshore-firmade. Kindlasti tehti nii palju erastamistehinguid.

Taunima peab neid, kes rikuvad selliste firmade abil seadusi, hoiavad kõrvale maksude tasumisest või lepingulistest kohustustest. Eestis on aga olukord selline, et kui turule ilmub offshore-firma, siis kehtiva seadusandluse raames teda juba peetakse maksupetturiks ja temaga äri tehes kannatab Eesti äriühing, kelle maksukoormus suureneb.

Üks osa rõhutab, et firma kasutamise eesmärk on täielik privaatsus ja sellega kaasnev seaduslik maksude optimeerimine. Reeglina on vastuse andja seotud konsultatsioonifirmaga, mis sedalaadi teenust vahendab. Teine leer ütleb otse, et kasutamise eesmärk on maksupettus ja omanike varjamine. Usun, et hunt jääb hundiks ka siis, kui kutsuda teda metsakutsuks, võsavillemiks või kuidas iganes kõrvale paremini kõlab. Vähemalt pole seni suutnud keegi vastupidist tõestada.

Arvan, et riiuli- ja offshore-firmade kasutamist iseenesest ei ole mõtet hirmsal kombel tümitama hakata. Taunime parem firmade kasutajaid ja nende eesmärki varjuda saladuseloori taha. Taunimist väärt on eesmärk petta riiki maksude või äripartnerit arvete tasumata jätmisega.

Nõustun maksukonsultantide väitega, et kirve müüja ei ole süüdi, kui mõni hull poest ostetud tööriistaga naabrimehe looja karja saadab. Usun aga, et taunimist väärt on müügimees, kes soovitab kirvest, mis on kõige optimaalsem ja privaatsem naabrimehe kõrvaldamise vahend.

Hetkel kuum