Ülo Toomsalu • 11. august 2000 kell 8:05

Tartu arstid leidsid ravi harvaesineva lastehaiguse vastu

Tartu arstid avastasid tõenäoliselt esimestena maailmas võimaluse raske päriliku haiguse tõrjumiseks ning tänu neile ei murra haigust põdevad lapsed enam aastas kümneid kordi luid, kirjutab Eesti Päevaleht.

Tartu Maarjamõisa haigla arstid katsetasid haiguse tõrjumist kahe ravimiga, mis tegelikult on mõeldud luude hõrenemise raviks. Ravimi mõjust habraste luude haiguse vastu ei olnud andmeid isegi ravimit tootval firmal.

Maarjamõisa haigla ortopeediaosakonna arsti Katre Maasalu sõnul pärsivad rohud luud lagundavate rakkude tegevust ning soodustavad luud kasvatavate rakkude tegevust, mistõttu need muutuvad tugevamaks.

'Tulemus on see, et luumurdude hulk on vähenenud drastiliselt,' rääkis Maasalu. 'Mõnel lapsel pole peale ravi saamist üldse luumurde enam olnud, mõnel ainult paar.'

Ravimit tootva firma esindaja Gennadi Nikolajev lausus, et Tartu arstid on kindlasti maailmas ühed esimesed, kes seda habraste luude haiguse vastu kasutavad ning mitmes riigis on praegu käimas uuringud, mis peaksid Tartu arstide tulemusi ametlikult kinnitama.

Hetkel kuum