23. august 2000 kell 22:00

Pihuarvuti või WAPi tehnoloogia ? kumb neist vallutab maailma?

Suuremale osale eurooplastele, kaasa arvatud Eesti tarbijatele, on paljufunktsionaalsed mobiiltelefonid (nt Internetilehitsejaga) ammu tuntud. Kuid mujal maailmas, eriti Ameerika Ühendriikides, eelistatakse internetti sisenemiseks või elektronposti lugemiseks PDAsid (Personal Digital Assistant ? personaalne digitaalassistent). Üks põhjuseid, miks mobiiltelefonid ei ole teiselpool ookeani väga populaarsed, võib loomulikult olla sealsete mobiilivõrkude ühise standardi puudumine. Kui panna aga mõlema tehnoloogia andmed paberile ja teha kiire võrdlus, on arusaadav, miks sealsed tarbijad eelistavad pihuarvuteid.

Suurim vahe on mobiiltelefoni riistvara tehnilises nõrkuses ? kiirus ja mälu on PDAga võrreldes mitu korda väiksem. Teine suur vahe on ekraani suurus, mis mobiiltelefonidel on väga väike. Andmete lugemine ja sisestamine (pliiatsi abil) on tõhusam PDAdel. Väikese eksperimendina kirjutasin aega mõõtes ?Äripäeva? aadressi ja e-posti PDA-sse ja mobiiltelefoni. Aega võttis see 43 sekundit PDA-l ligi nelja minuti vastu mobiiltelefoniga pusides!

Kolmas ning kõige kriitilisem vahe on see, et interneti vaatamisel kasutavad mobiilid WAP (Wireless Application Protocol) protokolli, kuid PDAd HTTP (HyperText Transfer Protocol) protokolli, mis tähendab seda, et mobiiltelefoni kasutajad surfavad hoopis kuskil mujal, väljaspool ?tõelist? internetti ja neil ei ole sissepääsu näiteks informatsioonile http://www.

firma.ee leheküljel, kuigi arendatakse ka XMLile ehk eXtensible Markup Language?ile põhinevaid tarkvarasid, millega saaks andmeid üle kanda nii WAPile kui ka HTTP-le.

Paljudel PDAdel on modemid olemas, kuid see pole pihuarvutite ?tõelisele? internetile ligipääsemise või e-posti kerge lugemise ja kirjutamise ainuke trump. PDAd võib kasutada ka Wordi või Exceli dokumentide käsitlemiseks, MP3-muusika kuulamiseks ja isegi lühifilmide vaatamiseks või filmimiseks.

USAs kasutavad juba pihuarvuteid posti-, sõjaväe- ja meditsiiniteenistused. Näiteks kiirabisõidukis kirjutatakse PDAsse vajalikud patsiendi andmed, mida esmaabikirurg võib haiglas hetke pärast välja printida. Võrdluseks ? kujutage ette arsti, kes hakkaks patsiendi surmaminutitel mobiiltelefoni terminit ?helicobacterpylori infektsioon? sisestama.

Mis on PDAde miinused? Seni on üks miinuseid telefonikõnede ebamugav sooritamine. PDAde kasutajate lohutuseks tulevad Acer and Handspring mõlemad sügise alguseks välja uue pihuarvuti versiooniga, milles on integreeritud mobiiltelefon. Seega on ainuke miinus siis veel PDA suurus, kuid seegi väheneb pidevalt.

Nii kaua kui suurimad USA ja Jaapani pihuarvutitootjad investeerivad sadu miljoneid PDA-tehnoloogiasse ja selle tarbijagruppi ning neil on ka USA tarbijad toeks (needsamad tarbijad, kes alustasid personaalarvutite ja interneti revolutsiooni), ei kao PDAd ehk pihuarvutid kuhugi.

Ka mõlema tehnoloogia kooseksisteerimine pole välistatud. Samas on selge, et tarbija ei lepi kahe asja kaasaskandmisega ning mõlema tehnoloogia tootjad loodavad, et nende toode on see, mida tarbija kõigeks kasuta. Tarbijad otsustavad kahe tehnoloogilise suuna saatuse.

Autor: Oliver Kaljuvee

Hetkel kuum