Ülo Toomsalu • 5. september 2000 kell 6:27

Eesti Põlevkivi koondab 900 kaevurit

Eesti Põlevkivi nõukogu otsus lõpetada järgmise aasta 1. aprillil kaevetööd Kohtla ja 2002. aasta alguses Ahtme kaevanduses toob kaasa töökaotuse 900 kaevurile, kes saadetakse pensionile, kirjutab Postimees.

Eilne Eesti Põlevkivi nõukogu otsus ei tulnud kaevuritele üllatusena, sest kaevanduste sulgemine ja töötajate arvu vähendamine oli kirjas juba mitu kuud tagasi vastu võetud kaeveplaanis. Väikeseks lohutuseks võib pidada vaid Ahtme tööaja pikendamist nelja kuu võrra, 2002. aasta alguseni.

Kuni sulgemiseni töötab Ahtme kaevandus Viru kaevandusega ühtse juhtimise all ehk ühe kaevanduse administratsioon koondatakse. Kohtla kaevanduses töötab praegu 297 ja Ahtmes 607 inimest.

Eesti Põlevkivi peadirektor Mati Jostov põhjendas kaevanduste sulgemist võimsuse ülejäämisega. 'Hoolimata kaevanduste sulgemisest suudame praeguste mahtudega toota põlevkivi veel vähemalt 50 aastat,' ütles Jostov.

Eesti Põlevkivi loodab lisapensioni abil vältida koondamisi ja meelitada üle 58aastaseid töötajaid ise ettevõttest lahkuma. Kohtlas ja Ahtmes on selliseid inimesi kokku 751, kes selle ja järgmise aasta jooksul võiks firmapensionile jääda. Ülejäänud 150 inimest paigutatakse teistesse kaevandustesse, kust plaanitakse samuti vanemad töötajad vanaduspuhkusele saata.

Pensioniealistel on valida firmapensioni või koondamistasu vahel. 'Töökohtade vabastamiseks maksame vanematele inimestele pensionile minekuni 1450 krooni kuus juurde,' selgitas Jostov. Kaevuritele, kellel on õigus saada tavainimesest kümme aastat varem pensionile, tähendab see lisaks riigipensionile viie aasta jooksul arvestatavat sissetulekut.

Hetkel kuum