12. september 2000 kell 22:00

Kas eraisiku tulumaksusumma peab olema avalik?

Minul küll ei ole midagi selle vastu. Miks me peaksime seda häbenema, kui palju maksame riigile maksu? Kindlasti muutub ühiskond tänu avalikustamisele eetilisemaks ja ausamaks. Kui tahame oma riiki arendada ja ühiskonna heaolu suurendada, siis peame muutuma ausateks maksumaksjateks. Tulude avalikustamine on üks vahend, mis sunnib tulusid ausalt deklareerima ning vähendab nende inimeste arvu, kelle deklareeritud tulud on väiksemad kulutustest.

Tulude salastamine ei vii meid mitte kuhugi. Vastuargumendina on nimetatud kuritegevust. Me ei saa tulude salastamist kasutada kui vahendit võitlemaks kuritegevusega. Kuritegevuse probleemi aitab leevendada see, kui riigiametid hakkavad korralikult tööle, aga mitte maksusummade salastamine. Kui ma satun juba kurjategija huviorbiiti, siis tal on võimalik saada minu kohta piisavat infot ka siis, kui minu tulumaksusumma pole avalikustatud.

Oleneb, mismoodi see avalikustamine toimub. Kui räägime avaliku sektori inimestest siis on juba praegu leitud piisavalt võimalusi, kuidas nende tulusid kontrollida.

Kui aga räägime iga inimese tulude avalikustamisest, siis tekib küsimus, et mida see meile annab. Kõik me ju täidame iga aasta tuludeklaratsiooni ja maksuamet on see, kes kontrollib selle õigsust. Mida see annab, kui naaber saab ka täpselt teada, kui palju ma tulu teenin? Minu jaoks ei ole suudetud sellele küsimusele piisavalt vastata.

Üks võimalik vastus on, et maksupettuste arv väheneb, kuna kardetakse, et avalikustamise korral saab maksuamet pettusele kergemini jälile ja et nii muutub maksuameti töö tõhusamaks. Minu jaoks ei ole see selgitus olnud veenev.

Eesti on nii väike riik, et see sotsiaalne kontroll toimub niikuinii. Kas see kontroll nüüd tänu tulumaksu summa internetti kõigile vaatamiseks ülesriputamisele suureneb ? ma julgen selles küll kahelda. Arvan, et see tekitab asjata uudishimu. Samuti on mul väike hirm, et see võib soodustada kuritegevust.

Hetkel kuum