Ülo Toomsalu • 21. september 2000 kell 6:19

Endised FIE-d ootamatult riigile võlgu

Maksuametnike kinnitusel on Eestis sadu inimesi, kes on pärast füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsemise lõpetamist saanud ametkondade halva suhtlemise tõttu tahtmatult maksuvõlglasteks, kirjutab Postimees.

Rohkem kui poolteist aastat tagasi Tallinna Keskturul kulinaartooteid müünud, kuid turu juhtkonnaga tekkinud lahkhelide tõttu oma äri lõpetanud 43aastase Inge Pruunsilla sõnul sai ta eelmise nädala lõpus teada, et võlgneb koos viivistega maksuametile ligi 7000 krooni.

'Lõpetasin oma tegevuse füüsilisest isikust ettevõtjana möödunud aasta 1. jaanuarist ja klaarisin kõik asjad maksuametiga ära. Nüüd aga selgub, et oleksin pidanud ennast ka äriregistris arvelt maha võtma, kuigi keegi mulle seda ei öelnud,' rääkis Pruunsild.

Oma sõnul uskus ta, et kuna äriregister oma maksuameti alluvuses, siis suudavad kaks riigiametit omavahel asjad korda ajada. 'Kui mulle ühest ametist öeldakse, et kõik on korras, siis arvasin, et räägitud on ka teise instantsiga,' nentis Pruunsild.

Maksuameti pressiesindaja Koit Luusi sõnul on selline asi tõesti võimalik ja mitmed inimesed ka seesuguse probleemiga kokku puutunud. 'Kas süüdi on maksuamet, äriregister või inimene ise, on väga raske öelda, sest aru tuleb saada kõikidest osapooltest,' lausus Luus.

Kui inimene on ennast äriregistris arvele võtnud, peab ta ennast sealt ka ise kustutama. 'Riigi viga on aga see, et kaks ametkonda ei ole üksteisega piisavalt suhelnud. Ühest küljest on selle põhjuseks suur töökoormus, aga teisalt ka seadused, milles pole kõike täpselt paika pandud,' lisas Luus.

'Maksuametnike väitel on sarnaseid probleeme sadadel inimestel ja selle põhjusi tuleb otsida riigi kõhnast rahakotist, mis ei võimalda inimesi piisavalt informeerida,' lausus ta.

Hetkel kuum