Ülo Toomsalu • 27. september 2000 kell 6:44

Eestlastest vangid tuuakse Soomest sundkorras Eestisse

Soome parlamenti jõuab seaduseelnõu, mille alusel kõik põhjanaabrite vanglates istuvad eestlased ja eestivenelased saadetakse sunniviisil kodumaale karistust kandma, kirjutab SL Õhtuleht.

Praegu on Soome kinnipidamisasutustes rohkem kui 60 Eestist pärit vangi. Valdavalt kannavad nad karistust narkootikumismugeldamise eest.

'Soome vanglates on inimesi, kes ootavad seda seadust pikisilmi. Patarei on neile palju omasem, sest Soomes peab tööd tegema,' räägib Eesti justiitsministeeriumi ametnik, kes tänavu käis uurimas Soomes vangis istuvate inimeste olukorda. 'Kurdeti, et peab pesema vangla koridore ja vaipu, töö, mida mees Eestis ette ei võta.'

Samas on küllaltki paljud vangid huvitunud Soomes olemisest. Sealne re?iim on mõneti kergem ja tööd tehes makstakse tunnist 30 marka (rohkem kui 180 Eesti krooni). Tõsi, sellest rahast arvestatakse maha ülalpidamiskulud ja maksud. Osa vange on ka seetõttu huvitatud Soomes karistuse kandmisest, et loodavad anonüümsusele - Eestis ei pruugita nende kinniistumisest midagi teada.

'Seadus on selleks, et vangid võiks Eestisse saata ilma neilt nõusolekut küsimata,' kommenteerib Soome justiitsministeeriumi vanglate osakonna juhataja Markku Salminen.

Põhjanaabrid on märganud, et nende vanglates sõlmuvad Soome ja Eesti kuritegelikud ringkonnad ühte ja narkosmugeldajad sõlmivad edaspidiseks kokkuleppeid.

Hetkel kuum