Ülo Toomsalu • 27. september 2000 kell 6:13

Elukalliduse kasv tõstaks pensione

Pensionide tõus hakkab tulevikus sõltuma keskmise palga kasvust ning elukallidusest, kui valitsus nõustub sotsiaalreformi komisjoni ettepanekuga pensionide indekseerimise kohta, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kui tänavu tõusevad peamiste tarbe- ja toidukaupade hinnad prognooside järgi neli protsenti ja palgad 10-11 protsenti, siis võib 1550kroonist keskmist pensioni saav inimene arvestada järgmisel aastal 120kroonise pensionitõusuga. Ettepaneku järgi vaadatakse pensioni suurus üle iga aasta alguses.

'Indekseerimine arvestaks majanduses toimuvaid muudatusi ja viiks pensioni tõusu välja poliitilisest tahtest,' ütles sotsiaalminister Eiki Nestor.

Valitsus on kirjutanud alla Euroopa Nõukogu sotsiaalkoodeksile, mille järgi peab keskmine pension olema vähemalt 40% täisealise meessoost lihttöölise palgast. Nestori sõnul täidab Eesti selle nõude napilt ning ainult tänu sellele, et pensioni pealt ei pea maksma tulumaksu.

40 protsendi nõude täitmiseks on Nestori väitel vaja arvestada nii hinnatõusu kui palgamuutustega. Palga tõusuga laekub ka rohkem sotsiaalmaksu, mis annab valitsusele kindla baasi pensionide tõstmiseks.

Hetkel kuum