28. september 2000 kell 22:00

Ametiühing ähvardab üleriigilise streigiga

Ametiühingujuhi Kadi Pärnitsa sõnul katkestavad ametiühingud juhatuse neljapäevase otsuse kohaselt igasugused kahe- ja kolmepoolsed kõnelused kõikides küsimustes, kuni tööandjate organisatsioonid jäävad endale alampalga osas kindlaks.

Kui tööandjad oktoobri keskpaigaks ametiühingutele alampalgas järgi ei anna, korraldavad ametiühingud üleriigilise liiklusseisaku raudteedel, maanteedel ja sadamates, ütles Pärnits eile.

Välistatud pole ka streigid erinevates ettevõtlusharudes, kui iga üksik ametiühinguorganisatsioon nii otsustab, märkis Pärnits.

?Karikas on üle ääre, probleeme on kuhjunud nii palju, et kannatus on katkenud,? nentis Pärnits. Tema sõnul taotlevad ametiühingud endaga arvestamist ja ootavad ignoreerimise lõpetamist.

Ametiühingute keskliidu juhatus otsustas katkestada mitte ainult läbirääkimised alampalga üle, vaid kõik kahe- ja kolmepoolsed konsultatsioonid, kuhu töövõtjate organisatsioonid on kaasatud.

Täpsed meetmed ja ametiühingute protesti sisu annavad ametiühingud Pärnitsa teatel teada reedel.

Kolmepoolsetes kõnelustes osalevad ametiühingud pole hoolimata mitmekuulistest ponnistustest suutnud tööandjate ja valitsusega kokku leppida tuleva aasta alampalga osas, kuigi riigieelarve menetlemine on riigikogus juba alanud.

Ametiühingud jäid esmaspäeval kolmepoolsetel läbirääkimistel kindlaks 1600kroonisele alampalga nõudele, tööandjad soovivad 2001. aastaks 1500kroonist alampalka.

1500kroonine alampalk oli ka valitsuse ettepanek. Valitsus on samas valmis ka 1600kroonist alampalka kehtestama, kui tööandjad ja töövõtjad kahepoolse kokkuleppe saavutavad.

Ka tööandjad on valmis 1600 kroonini minema, kuid selleks on vaja siduda alampalk lahti üldisest palgasüsteemist kergetööstusettevõtetes. Ametiühingud ei võtnud vastu tööandjate kompromissettepanekut teha kergetööstuse töötajatele erand. Valitsus, ametiühingute keskliit ning tööandjate ja tööstuse keskliit on kolmepoolseid läbirääkimisi alampalga osas pidanud tulemusetult alates suvest. Tööandjad soovisid esialgu alampalga suuruseks 1470, ametiühingud 1650 krooni. Läbirääkimiste käigus vähenes vahe vastavalt 1500 ja 1600 kroonile.

Alampalga kokkulepe tuli saavutada enne tuleva aasta riigieelarve riigikogule esitamist.

Autor: BNS

Hetkel kuum