Tõnis Oja • 3. oktoober 2000 kell 22:00

Fed peab olema ettevaatlik

Jeeni kurss kerkis eile hommikul Aasia turgudel peamiste valuutade suhtes, sest Jaapani keskpanga nn Tankani-raport oli üllatavalt positiivne. Dollari suhtes kerkis saareriigi valuuta 108,45 ja euro suhtes 95,21 jeenini. Pärastlõunal, Euroopa turgudel nõrgenes jeen taas 109 USD/JPYni.

Nii mõnigi osutas tähelepanu asjaolule, et kuigi suurte ettevõtete jaoks oli keskpanga kvartaliülevaade soodne, väikeste ettevõtete jaoks aga mitte.

Eile õhtul tuli kokku USA Föderaalreservi Vabaturu komitee. Ameerika finantsturud nimetasid eilset päeva ?mittesündmuseks?, sest üldise arvamuse kohaselt Ühendriikide keskpank intresse ei muuda. Maailma suurim majandus on tasapisi aeglustumas ning ainsaks potentsiaalseks sündmuseks võib kujuneda inflatsioonihoiatuse mahavõtmine, juhul kui keskpanga arvates on aeglustumine piisav. Siiski tundub, et USA majanduse jaoks viimastel aastatel peaaegu tundmatu inflatsioon võtab majanduskeskkonnas sisse oma tavapärase koha ning seda tänu nafta- ja naftasaaduste hinnale. On tähelepanuväärne, et pärast kolme viimast energiakriisi (1973, 1979 ja 1990) järgnes USAs majanduslangus. Fed peab olema ettevaatlik.

Hetkel kuum