Ülo Toomsalu • 9. oktoober 2000 kell 6:14

Hiidlased loodavad hüljatud laevalt prisket noosi

Kuu aega tagasi Hiiumadalale kinni jäänud külmutuslaeva vastu tunnevad huvi vaid kohalikud kalamehed, kes tahavad saatuse hooleks jäetud aluselt esimesel võimalusel minema viia kõik vähegi väärtusliku, kirjutab Postimees.

Kõrgessaare firma OÜ Utumäki esimees Toivo Jõhvik on Hiiumaa piirivalvepiirkonna staabiülemalt Uno Kangurilt juba mitu korda küsinud, millal annab piirivalve seni Kärdla kordonis hoiul olevad Aldebarani uksevõtmed kalameestele, et need saaksid enne talve tulekut laeva paljaks 'nodima' minna.

Rannikust ligi 20 kilomeetri kaugusel Hiiumadalal kinni istuva külmutuslaeva suunas tahavad pärast stardipauku oma laevade ja paatidega kihutada ilmselt teisedki, sest laia kipperihabemega Jõhviku sõnul on meres seisva vara jagamisel ainsaks seaduseks 'kes ees, see mees'.

Seni ei saa aga piirivalve kutsumata külalisi vrakile lubada, sest selleks pole saadud omaniku nõusolekut. Ka kindlustusfirma pole seni veel laeva saatuse suhtes ametlikku otsust langetanud.

Äraviimise vääriliseks peab Jõhvik nii laevakraami kui ka vasktraati. 'Kui laev on kolmekümneliikmelise meeskonna jaoks tehtud, on seal olemas ka kõik nende eluks vajalik,' arutles Jõhvik. Samuti on tema firma huvitatud laeva metallosadest, mida saab oma töös kasutada. 'Muidugi on laeval ka mitukümmend kilomeetrit vaskkaableid ja muud, aga ega me nüüd päris rüüstama lähe,' lausus Jõhvik.

Kindlustusfirma Lars Krogius Eesti OÜ eksperdi Rein Tõnissoni poolt 16 000 dollarile hinnatud laevakraam ja kalajahu seisavad seniajani Kõrgessaare sadama laos ning ootavad Murmanskis asuva laevaomaniku, ASi Shturval esindajaid. Tõnissoni sõnul lubatakse kraam juba kaks nädalat ära viia, aga autot pole seni saabunud.

Hetkel kuum