Ülo Toomsalu • 10. oktoober 2000 kell 6:12

Suur Tõll pääses Tallinna südalinna

Meremuuseumi direktor Urmas Dresen sai eile kätte sadamajuhtide Jaan Tootsi ja Riho Rasmanni allkirjadega lepingu, mis tagab ajaloolisele jäämurdjale Suur Tõll kolmeks aastaks kaikoha Tallinna reisisadama Admiraliteedi basseinis, kirjutab Postimees.

Direktori sõnul kulus Suure Tõllu kitsukesse basseini surumiseks mitu aastat ametnike uste kulutamist.

Kui AS Tallinna Sadam saatis tänavu veebruaris kaikohta küsima tulnud muuseumidirektori uksest välja, siis juunis nõudis sadam muuseumilt 76 miljonit krooni, millega oleks taastatud Admiraliteedi basseini kaid ja tehtud seal täies mahus süvendustööd.

Kuna nii sadama kui muuseumi omanik riik ei nõustunud sellist summat lauale laduma, jäi tehing katki ning Suur Tõll veetis suure osa suvest Pärnu sadamas. Pärnu ärimehed tahtsid laeva poolvägisi kuurortlinna jätta ja püüdsid Dreseni sõnul selleks isegi valitsust mõjutada.

Meremuuseum peab Suure Tõllu kaimaksuks igal aastal sadamale tasuma 715 000 krooni. Iga meeter kai ääres seisvat jäämurdjat maksab muuseumile ööpäevas 26,3 krooni. 'Seda polegi nii palju. Nad oleksid võinud küsida kaks dollarit meetrist,' lausus Dresen. Ta nentis, et samas on totter, kui riigiasutus peab riigifirmale maksma sellise summa.

Jäämurdja basseini sissetoomiseks tuleb süvendada selle sissepääsukanalit. Vanasse kanalisse, mis on praegu 5,1-7 meetrit sügav, sissesõidutee 6,3-meetriseks süvendamine võtab üle 400 000 krooni.

Hetkel kuum