12. oktoober 2000 kell 22:00

Väljapressimine koos seaduserikkumisega

Rahvusraamatukogu (RR) nõukogu jahmatas avalikkust õige küünilise sammuga ? ühehäälselt otsustati, et raamatukogu lõpetab uuel aastal alla 16aastaste noorte teenindamise. Otsust põhjendatakse raha vähesusega. Suisa väljapressimisena mõjub RRi endise direktrissi ja praeguse nõukogu liikme Ivi Eenmaa lubadus: kui raha juurde ei anta, lisame laste teenindamise lõpetamisele veel lühendatud töönädala.

Äripäeva arvates ei ole vaja rahvusraamatukogule raha juurde anda, vaid ebaperemeheliku riigi raha kasutamise ja valede juhtimisotsuste tõttu tuleb välja vahetada raamatukogu juhtkond ja nõukogu.

Raamatukogu liidrid tegid iseenesest kavala käigu. Loomulikult toob laste väljatõrjumine RRist kaasa üldsuse pahameele ja nii saab tundlikule teemale ? lapsed ? rõhudes lisaraha välja pressida. Seda loomuvastasem on tõik, et sellise otsuse poolt hääletasid üksmeelselt endine Viljandi IV Keskkooli ajalooõpetaja Küllo Arjakas, pedagoogikakandidaat Ivi Eenmaa, Tartu Ülikooli eksõppejõud Marju Lauristin.

RRi internetikoduleheküljel ilutseb lause ? rahvusraamatukogu on üldkasutatav raamatukogu, mille lugejaks võib saada igaüks sõltumata vanusest ja kodakondsusest. RRil on oma seadus, milles seisab ? rahvusraamatukogu teenuseid võivad kasutada kõik juriidilised ja füüsilised isikud ning riigi ja kohaliku omavalitsuse asutused. Siiani on ka alla 16aastane inimene olnud füüsiline isik. Seega on RRi nõukogu otsus seadusega vastuolus. Seaduserikkumine?

RR saab järgmisel aastal riigilt 56 miljonit krooni. Nõukogu tahab juurde vähemalt 7 miljonit. Samas, nagu ka ÄP hiljaaegu kirjutas, nõuab riik RRilt 3,2 mln krooni käibemaksuvõla näol. Niisiis on situatsioon õige huvitav: lisaks seaduse rikkumisele nõuavad maksuvõlglased võlausaldajatelt raha juurde.

RRi häda ei ole selles, et neile antakse vähe raha, vaid selles, et seda asutust ei osata majandada. Röögatu kolossi osa ruume on rendil. Kas hind on kesklinnas asuva kinnisvara kohta sobiv? Raamatukogu konverentsikeskus teenindab RRi kodulehekülje andmetel aastas ligi 500 üritust koolitusest rahvusvaheliste konverentsideni välja. Ka konverentsiäri tulususest on lehed viimasel ajal kirjutanud. Kui tulusaks saab kujundada konverentside teenindamise? Raamatukogu töötajad ? kas nende arv on optimaalne? Küsimusi tegusale direktorile lahendamiseks RRis jätkuks. Aga muidugi on lihtsaim raha juurde küsida või välja pressida.

ÄP äriplaani konverentsil rääkis peaminister Tootsi valla äriplaanist, mille loogika oli: andke aga raha juurde, küll me kulutada oskame. Ka Tootsi rõhus lastele ? külmetavad teised koolis.

Kui RR ei suuda end riigilt saadud ja konverentsidelt, rentidelt, teenustelt teenitud rahaga ära majandada, on kaks teed ? pankrot või juhtkonna vahetus.

Hetkel kuum