Andres Kärssin • 16. oktoober 2000 kell 22:00

Rendilepingute katkestamise kahjunõudeid pole veel esitatud

Tallinna kesklinna valitsuse soov lõpetada ligi 40 segastel asjaoludel sõlmitud rendilepingut osutub linnaosavanema Siim-Valmar Kiisleri sõnul kõige raskemaks just firmade puhul, kes pole huvitatud linna poolt väljaehitamiseks antud suurte pindade tagastamisest või kes on remonti juba palju investeerinud.

Kiisleri sõnul soovib linn peatada 30?40 lepingut, mis on sõlmitud nii juriidiliste kui ka eraisikutega. ?Juriidilisi isikuid on vähem, aga neil on suuremad pinnad ning suurem huvi ja nad võtavad asja tõsiselt,? lisas ta.

Ta lisas, et kahjutasunõuete puhul lähtutakse konkreetsetest juhtumitest ning teise osapoole põhjendustest. ?Oleme arutanud nii, et tagasipööramine peab olema linnale kasulik.?

Kiisler ütles, et linna positsioon võimalike vaidluste korral on tugevam nende lepingupoolte puhul, kes pole täitnud investeerimiskohustust. Enamikus lepingutes oli märgitud elamispinna väljaehitamise tähtajaks kaks aastat.

Vanema sõnul on linn seatud keerulisse olukorda, kui näiteks mõni ettevõte on maja sisuliselt uuesti üles ehitanud ning valmis korterid ootavad üürileandmist. Kiisler viitas Uus 23e asuvale hoonele, mida remontis AS Stinger-R.

Ligi 70 korterist, millega tehti tehinguid kesklinna endiste vanemate Jüri Oti ja Elmar Sepa ametiajal ning mille kohta sõlmitud lepingud tunnistas advokaadibüroo Glikman & Glikman seadusevastaseks, on umbes 30 juba erastatud.

Kiisler ütles, et näiteks ükski toona kesklinna valitsusega lepingu sõlminud firmadest pole tuntuks saanud muu tegevusega. ?Paljud neist osteti riiulilt vahetult enne lepingu sõlmimist,? märkis ta.

Kesklinna valitsus soovib teiste seas lepingut peatada firmaga Urban Invest, mis on seotud ärimees Hans H. Luigega ning firmaga Konga Invest, mille juhatuse liige on endine Hüvitusfondi juht Arle Mölder.

Urban Invest ei ole sellist kirja saanud ja oleks ka väga imestunud, kui selline saabuks,? ütles Urban Investi juhatuse liige Selle Mõtsar. Tema sõnul sai ettevõte Pikk 18 ja Suur-Karja 4 asuvate majade renoveerimise ja linnale väljaehitamise õiguse avaliku konkursi kaudu, mis kuulutati välja detsembris 1998, võites mitme pakkuja hulgas.

Arle Mölderi teatel võitis Konga Invest enampakkumise Pikk 29 ja Pikk 33 asuvate hoonete renoveermiseks ning sõlmis linnaga vastavasisulise lepingu, mida on seni korrektselt täitnud.

Toonase kesklinna vanema Jüri Oti korraldusega said soodsa eluruumi vanalinnas teiste hulgas Tiit Vähi, Ivar Lindpere, Jaak Tamm, Uno Veering ja Andrus Öövel.

Hetkel kuum