Ülo Toomsalu • 17. oktoober 2000 kell 6:11

Kiirlaevad rikuvad Viimsi kalurite paadid ja saagi

Viimsi keskkonnainspektor Fred Lainjärv saadab veeteede ametile ligi saja rannakaluri allkirjaga nõudmise piirata Tallinna lahte sisenevate ja sealt väljuvate kiirlaevade kiirust, sest need lõhuvad paate ja segavad kalapüüki, kirjutab Postimees.

Viimsis asuva Pringi piirivalvekordoni radarijaam mõõdab iga päev Tallinna lahte sisenevate ja sealt väljuvate suurte kiirlaevade kiiruseks 35-40 sõlme (65-75 km/h).

Teist hooaega liinil olevad Tallink Autoexpress ja SuperSeaCat IV teevad mõlemad kolm reisi päevas ehk sõidavad kokku kaksteist korda päevas läbi lahe.

Lainjärv nõuab kiirlaevade kiiruse alandamist 9-12 sõlmeni, nagu see on tavalistel reisilaevadel.

'Suured kiirlaevad Autoexpress ja SeaCat tõstavad sellise veevalli üles, et Aegna saare randa jõuavad korraliku tormi kiirusega ligi kahemeetrised lained,' rääkis Lainjärv. Lained rulluvad üksteise järel liivale umbes viis minutit pärast laeva möödumist ning Aegna läänekallas on juba üsna ära söödud.

'Kujutage ette, et 365 päeva aastas ja kaksteist korda päevas on torm. Vesi on kogu aeg sogane, see rikub ning peksab vastu põhja kalavõrgud, rääkimata kalade koelmute lõhkumisest,' kirjeldas Lainjärv.

Minema on uhutud ka põhjataimestik ja mudaga kaetud kalade söögikohad. Teokarbid on põhjas lausa vallidesse kokku kantud, linnupesi enam rannal pole.

Hetkel kuum