Ülo Toomsalu • 18. oktoober 2000 kell 6:14

PM: riigihangete seaduse eelnõu on toores

Riigikogu kavatseb homme teisel lugemisel vastu võtta riigihangete seaduse eelnõu. Ettevõtjate hinnangul on eelnõu toores, muutes riigihangete protsessi senisest segasemaks, võimaldades sadadel riigiametnikel teha korruptiivseid tehinguid. Postimees soovitab oma juhtkirjas riigikogul aeg maha võtta ning koos ettevõtjatega seadus eluga vastavusse viia.

Kas osta kümnete tuhandete kroonide eest bürootarbeid odavalt koos teiste omasugustega ühise riigihanke teel või kallilt tuttava firmast, pannes vahesumma oma tasku?

Selliste dilemmade ees seisavad tihti sajad ametnikud. Ja valivad omakasu. Riigiteenistuja palk on ju teadagi väike. Tagajärg on kõigile näha - ametnike kallid majad ja priiskav elu, mida tihti isegi edukad ärimehed ei saa endale lubada.

Uus riigihangete seaduse eelnõu lubab ametnikele senisest vabamaid käsi, piirates samas hankekonkurssidel osalevate ettevõtete sekkumisvõimalusi.

Ettevõtjad soovisid riigihanke protsessi mitmes olulises punktis kohustuslikuks muuta. Eelnõu menetluse käigus on aga mitmes kohas sõna 'peab' asendunud sõnaga 'võib'.

Riigihankesüsteemis aastaid osalenud Standardi juht Enn Veskimägi on viimastest muudatustest riigihangete seaduse eelnõus rääkides selgelt meeleheitel. Tema hinnangul soovib keegi seadust segaseks muuta ning riigikogu liikmed ei tee asja parandamiseks mitte midagi.

Hetkel kuum