Merike Ojasson • 19. oktoober 2000 kell 22:00

Dollari kurss kõigutab vähe Eesti ettevõtjaid

Silmakirurgias kasutatavate eksimeerlasereid tootva Neweks ASi juhataja Arnold Vill nimetas dollarikursi jälgimist igapäevaseks tegevuseks, kuid tema sõnul kursimuutus ootamatut rikkust ei anna. ?Täna võidad, homme kaotad,? ütleb Vill.

Kümne töötajaga firma saadab ligi 80 oma toodangust USAsse, fikseeritud hinnad annavad Eestis töötavale firmale teoreetilise võidurõõmu. ?Töötajate palk on hoolimata kursi kõikumistest ikka sama,? selgitas Vill. Neweks AS alustas laseritega Ameerika turu vallutamist aastaid tagasi, firmajuhi sõnul on Euroopa alati vaesem olnud ja seetõttu on ta väga rahul, et õige ekspordisuuna kasuks otsustas.

?Võru Juustu võib pikas perspektiivis küll võitjate poolele kirjutada, kui jutt on dollari kallinemisest,? tunnistab ettevõtte finantsdirektor Aadi Remmik. ?60 meie ekspordist on dollaripõhine ja läheb Venemaale, kus on meil müügihinnad dollarites kokku lepitud, seega on iga kursitõus meie võit,? tunnistab Remmik. Samas tunnistab ta, et müügiedu Venemaal sõltub alati konkreetsetest lepingutest ja firmadevahelistest suhetest, kursitõusuga saavutatud hetkeline kasu võib Venemaa ebastabiilses majanduselus lühikese aja jooksul hävida.

Bensoehapet tootev Velsicol Eesti ASi aastaeelarve on Eesti kroonides, kuid seotud dollariga. ?Kursimuutus meie eksporti ei mõjuta, ostame oma põhitooraine ja müüme oma tooted dollarite eest. Kursiennustusega peame aga tegelema, sest teisi tooraineid ostame kohalikult turult ja Euroopaga suheldes tuleb maksta eurodes,? lausus materjalidirektor Peep Uueküla.

Ekspedeerimisfirma Schenker-BTL tegevjuht Meelis Arumeel tunnistas, et kaubavahetuses otsustavad kaupmehed, mitte rahakursid. ?Eksport-import on sesoonne ja just oktoobris-novembris on kõrgaeg. Üldiselt on kaubavahetus sel aastal tõusnud, aga kui suur osa on siin ühe või teise valuuta kursimuutuses, on raske öelda,? selgitas ta.

Hetkel kuum